KPSS sorularını sızdıran 6 sanığa hapis cezası

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin davada 6 sanık "FETÖ üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezası aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.12.2017 - 17:20 | Son Güncelleme : 12.12.2017 - 17:42

KPSS sorularını sızdıran 6 sanığa hapis cezası

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara, sanıklar ve avukatları katıldı. Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Nebahat Demirtaş, Sevilay Gün, Şenay Mert, Şener Karatop, Mehriban Yıldız ve Tuba Yüksel'in "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapisle cezalandırılmalarına hükmetti.

Mahkeme heyeti ayrıca Temmuz 2010'daki Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucunda kamu görevine ataması yapılan sanıklardan Şenay Mert ve Yüksel'e "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçundan 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezası verdi.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Temmuz 2010'daki KPSS sorularının sınav öncesinde sızdırıldığı iddiasına ilişkin 420 kişi hakkında ayrı ayrı iddianame düzenlenmişti.

Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın hazırladığı iddianamelerde sanıklara, daha önce aynı suçlamalarla açılan davalarda olduğu gibi "FETÖ üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşları zararına zincirleme dolandırıcılık" ve "resmi belgede zincirleme sahtecilik" suçlamaları yöneltilmişti.

Savcı Erkman, KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin daha önce sanık sayısı 3 ile 230 arasında değişen 7 dava açmıştı. Toplam 583 sanıklı bu davaların ardından, 420 sanık hakkında daha ayrı ayrı dava açılmıştı. Dava sayısı 427, toplam sanık sayısı ise bin 3'e yükselmişti.

Erkman'ın görev yerinin değişmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 130 sanık hakkında daha ayrı ayrı iddianame düzenleyerek, mahkemeye göndermişti.

Son iddianamelerin kabulüyle Temmuz 2010'daki KPSS'ye ilişkin dava sayısı 557, şüpheli sayısı ise bin 133 olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...