KPSS'deki kopya iddiaları Adana'da jandarmanın düzenlediği operasyonla boyut değiştirmişti. Bugün operasyonun detayları netleşti.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için 10 ilde eş zamanlı yapılan operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 40'a yükseldi.

Z.K. liderliğindeki kopya örgütü, KPSS başta olmak üzere çeşitli sınavlara adayların yerine başkalarını sokuyordu. Örgüt, adaylara adaylara Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Beden Eğitimi Yetenek Sınavı, Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınavlarını kazandırmayı vaadediyordu.

Adayların sınava kendilerinin yerine ''joker'' tabir edilen elemanların girmesi için 3-4 bin TL ödeme yaptığı belirlendi. Suç örgütü, ''joker'' için bazı kamu görevlilerinin de aracılığıyla sahte kimlik ve sınav giriş belgesi tanzim ediyordu.

5'i kadın 40 kişi, polisteki sorgunun ardından bugün adliyeye sevk edildi. Kopya çetesinin bazı üyeleri, sağlık raporu almak için Adana Adli Tıp Birimi'ne getirilirken, kendilerini görüntüleyen gazetecilere, ''YÖK kendi arasında sınav yapsın'' diye bağırdı.