Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, İngiltere'nin köklü tiyatrolarından Globe Tiyatrosu'na ev sahipliği yaptı.

Festivalin 15. yılına özel olarak Türkiye'ye ilk kez gelen Globe Tiyatrosu, Aya İrini Müzesi'nde “Kral Lear” oyununu sahneledi.

Kraliyet vazifesinden yorgun düşen yaşlı Kral Lear'ın, krallığını üç kızı arasında adaletsiz şekilde paylaştırmasının trajik sonuçlarını anlatan oyun, tiyatro severlerden yoğun ilgi gördü. Oyun, 28-29 Nisan'da Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nde Adanalılarla buluşacak.

William Shakespeare'in önemli tragedyalarından "Kral Lear"'ı, Bill Buckhurst yönetti. Kraliçe Elizabeth döneminin dekoruyla zengin bir görsellik sunan oyunda, Kral Lear'i İngiliz aktör Joseph Marcell canlandırdı. İktidar ve güç paylaşımının neden olduğu ihanet ve entrikalarla örülü oyun, Ortaçağ'dan günümüz insanının güç ve iktidar tutkusuna gönderme yapıyor.

Shakespeare'in kurucuları arasında yer aldığı Globe Tiyatrosu, çalışmalarını ve sahnesini Shakespeare oyunlarına adayan tek tiyatro topluluğu olarak dikkati çekiyor. Tiyatro, kurulduğu 1599'dan bu yana İngiltere'de ve dünyanın birçok yerinde perdelerini açtı.