İngiltere’yi iki yıl yöneten Üçüncü Richard, 1485 yılında Güller Savaşı’nda Henry Tudor’a karşı savaşırken ölmüş ve savaş alanında ölen son İngiliz kralı olarak tahtını kaybetmişti. Üçüncü Richard’ın Leicester’daki bir katedrale gömülen naşı, 528 yıl sonra bulunmuş ve kralın iskeleti üzerinde araştırmalar yapılmıştı.

İlişkili Haberler


Yeni bulgular, omurga eğriliğine sahip olan Üçüncü Richard’ın ‘baklava şeklindeki bir mezara aceleyle gömüldüğünü’ ortaya koydu.

Science Daily’nin haberine göre, Leicester Üniversitesi tarafından açıklanan son raporda, ‘Üçüncü Richard’ın kraliyet geleneklerine uygun olarak gömülmediği, kendisine küçük gelen bir mezara aceleyle defnedildiği’ belirtildi.

İngiliz araştırmacılar, Şubat ayında bir otoparkın altında kalan Greyfriars Katedrali’ndeki mezarı bulunan kralın kalıntıları üzerinde DNA analizleri yapmış ve kimliğini kesinleştirmişti. Kafasında büyük bir deliğe neden olan ağır darbe dahil olmak üzere, iskeletinde 10 savaş yarası bulunduran Üçüncü Richard’ın, 32 yaşında öldüğü düşünülüyor.

ELLERİ BAĞLI GÖMÜLMÜŞ OLABİLİR
Detayları Antiquity dergisinde yayınlanacak olan araştırmada, ‘Üçüncü Richard’ın kendisine küçük gelen mezara tuhaf bir şekilde gömüldüğü, geleneklere uygun olmayan bu durumun aceleden veya krala gösterilen saygısızlıktan kaynaklanmış olabileceği’ ifade edildi.

Diğer bulgular, kralın elleri bağlanmış bir şekilde gömülmüş olabileceğini savundu. Raporda, ‘Ellerin sağ kalça üzerindeki konumu düzensiz gömülmeye işaret ederken, vücudun sola çevrilmesinden kaynaklanmış olabilir’ ifadesi yer aldı.

Üçüncü Richard’ın kafatasının mezarın köşesindeki uygunsuz biçimi de, vücudunun toprağa verilirken düzgün biçime sokulmadığına işaret eden bir diğer bulgu olarak gösterildi. Dahası, bir kefene veya tabuta dair hiçbir iz bulunamadı. Tüm bu bilgiler, Üçüncü richard’ın bir kralın toprağa verilmesinde uygulanan prosedüre tamamen ters düşen bir şekilde gömüldüğünü gösterdi.

TARİHİ KAYITLAR DOĞRULADI
Üçüncü Richard’ın toprağa verilişindeki uygunsuzluklar, ömrünün büyük kısmını İngiltere’de geçiren İtalyan Orta Çağ tarihçisi Polydore Vergil tarafından not edilmişti.

Vergil, Üçüncü Richard’ın krallara layık gösterişli ve onurlu bir cenaze töreninden çok uzak kalan bir şekilde gömüldüğünü yazdı.

Bosworth Field savaşında Henry Tudor’a yenilen Üçüncü Richards, İngiltere’deki iç savaşı ve tahtını da kaybetmişti.