NTV

Kredi kartı bilgilerini kopyalan çete çökertildi

Anadolu Ajansı

Türkiye

Başkalarına ait kredi kart bilgilerini kopyalayarak internet üzerinden alışveriş yaptığı bir çetenin üyeleri gözaltına alındı. Avukat olan çete lideri ise aranıyor.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne başvuran bazı vatandaşlar, kredi kartlarından bilgileri dışında harcama yapıldığını fark ettiklerini ve şikayetçi olduklarını bildirdi.

İhbar üzerine çalışma başlatan polisler, mağdur vatandaşların kredi kartı bilgilerini kopyalayarak internet aracılığıyla alışveriş yapan şüphelileri tespit etti.

İstanbul ve Kocaeli'de düzenlenen operasyonlarda 10 şüpheli gözaltına alındı. Suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen avukat A.D. ise yakalanamadı.

Şüphelilerin adreslerinde çok sayıda cep telefonu, 8 dizüstü bilgisayar, 2 tablet, çeşitli bilgisayarlara ait Harddisk'lerle dijital malzemeler ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan şüphelilerin, vatandaşların kredi kartı bilgilerini kopyalayarak internet aracılığıyla alışveriş yaptıkları tespit edildi.

Ayrıca kimlik bilgilerini elde ettikleri 3 bin kişi adına cep telefonu hattı açtıkları, bu telefon numaralarını kullanarak internetteki sanal oyunlardan oyun kodu veya karakter satın aldıkları belirlendi.
Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 10 şüpheliden 3'ü tutuklanırken, A.D'nin arandığı bildirildi.

ETİKETLER