Kredi kartında 'sosyal mühendislik' vurgunu

İstanbul Bilişim Polisi'nin büyük bir 'teknolojik soygun çetesi'ni çökertmesinden sonra gözler 'bilişimdeki yeni yöntemlere' çevrildi. Uzmanı NTV'ye anlattı.

26.04.2011 - 14:10

Kredi kartında 'sosyal mühendislik' vurgunu

İstanbul Bilişim Polisi, kimlik bilgilerine ulaştıkları vatandaşların hesabından yüzbinlerce lira para çeken bir şebekeyi ortaya çıkardı. Şebeke "sosyal mühendislik" yöntemini kullanıyordu. İşte o yöntemin ayrıntıları.

Bilgisayar kullanıcılarının güvenlik açıklarından faydalanılarak kişilerin tüm bilgilerine ulaşılması bilişim dünyasında böyle adlandırılıyor. İstanbul Bilişim Polisi’nin ortaya çıkardığı şebeke de bu yöntemi kullanıyordu. Polisin uzun süren takibi sonunda 10 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların banka hesabını boşaltmak istedikleri kişilerle ilgili bilgilere ulaşmak için kullandıkları ilk yöntem kendilerini rütbeli asker, doktor ya da polis olarak tanıtmak.

Örneğin kendini doktor olarak tanıtan dolandırıcı, adına kart çıkarmak istediği kişinin kaza geçirdiğini söyleyerek nüfus müdürlüğünü arıyor. "hasta ameliyatta, acil kimlik numarası gerekiyor" diyerek istediği bilgiye ulaşıyor.

Ardından da sosyal mühendislik yöntemiyle bilgisayar üzerinden kişinin diğer bilgilerine ulaşıyor. Ve adına yüksek limitli kredi kartı hazırlatıyor.

Bir çok banka şubesi müşterilerine ait hesaplarının boşaltıldığını ve onların bilgisi olmadan kredi kartlarından harcama yapıldığını farketti. Bunun üzerine başlatılan takipte polis aynı suçtan 2005 yılında yine gözaltına alınan cemal y. adındaki zanlıya ulaştı.

Zanlı cemal y.'nin üzerinde jandarma üsteğmen kimliği bulundu. Bu yöntemlerle bugüne kadar beşyüz bin tl haksız kazan elde eden 10 kişi adliyeye sevk edildi.

Bilişim suçları ve ‘sosyal mühendislik’le NTV’de yayınlanan özel söyleşiyi yandaki video kutusuna tıklayarak izleyebilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...