Kriptolu telefonlar 45 saniyede kırıldı

Devlet Büyüklerine verilen kriptolu telefonların dinlenmesine ilişkin davada, mahkemeye sunulan bilirkişi raporu çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Uzmanlara göre, kriptolu telefonların şifresi, 45 saniyede kırılabiliyor. Uzmanlar , telefonlarda çok büyük güvenlik açıkları tespit ettiklerini de belirtti.

NTV Haber 19.03.2017 - 06:30

Kriptolu telefonlar 45 saniyede kırıldı

Devlet büyüklerine verilen kriptolu telefonların şifresi sadece 45 saniyede çözülebiliyor. Çarpıcı tespit, Ankara'da görülen devlet yetkililerin dinlenmesine ilişkin davaya görüş sunan bilirkişilere ait. Ankara 2. Ağır Ceza mahkemesinde görülen davada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve TÜBİTAK'ta görev yapmış 28 kişi yargılanıyor.

Sanıklar savunmalarında suçlamaları reddederek, MİLCEP K- 2 kriptolu telefonların dinlenemeyeceğini ileri sürmüştü.

Mahkeme heyeti bu iddianın üzerine uzmanlardan görüş istedi. Yüksek elektronik mühendisi, mobil şebeke uzmanı Mesut Rusçuk, ODTÜ Kriptografi Ana Bilim Dali Başkanı Profesör Doktor Ferruh Özbudak ve öğretim üyesi Doçent Doktor Murat Cenk, şifreleme sistemine ilişkin mahkemeye rapor sundu.

Raporda, 18 telefonun incelendiği, kriptografik açıdan çok büyük açıklar tespit edildiği belirtildi, "Yapılan testlerde standart bir düzüstü bilgisayar işlemci gücü ve hafıza kapasitesiyle yaklaşık 45 saniye içinde kriptolu metnin tamamen kırılabildiği tespit edilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Davanın iddianamesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bakanların telefonların dinlendiği belirtiliyor. 28 kişi terör örgütüne üye olmak, devletin gizli belgelerini casusluk amacıyla temin etmek, hükümeti ortadan kaldırmaya çalışmak suçlarından yargılanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...