AK Parti'nin dokunulmazlık teklifi Anayasa Komisyonu'nda

Meclis Anayasa Komisyonu'nda AK Parti'nin dokunulmazlık teklifinin görüşmeleri devam ediyor. AK Parti ile HDP'li milletvekilleri arasında çıkan yumruklu kavga nedeniyle görüşmeler 2 Mayıs Pazartesi'ye ertelendi.

ntv.com.tr 28.04.2016 - 11:32 | Son Güncelleme : 28.04.2016 - 18:48

AK Parti'nin dokunulmazlık teklifi Anayasa Komisyonu'nda

AK Parti'nin dokunulmazlık teklifi, Meclis Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye devam ediyor.

Gergin geçen görüşmede bir kavga daha yaşandı. 

Kavganın sebebinin yine yer konusunda olduğu öğrenildi. Komisyon, 17.00'ye kadar verilen aranın ardından yeniden toplandı.

Toplantının başladığı sırada AK Partili Fatma Benli, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in daha ara öncesi oturduğu yere oturdu.

HDP Milletvekili Osman Baydemir de Fatma Benli'yi kalkması konusunda uyardı. Fatma Benli'nin kalkarken "Çok nezaketsiz bir üslup kullanıyorsunuz" demesi üzerine ortam gerildi.

Devreye giren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP Grup Başkenvekili İdris Baluken'e "Sabahtan beri üsluptan bahsediyorsunuz, tehdit ediyorsunuz" diyerek çıkıştı.

Baluken'in Bozdağ'a "Hadi be, hadi be" diyerek karşılık vermesine tepki gösteren AK Partili milletvekilleri HDP'lilerin üzerine yürüdü. 

Çıkan kavga sırasında milletvekillerinin masaların üzerine çıkarak birbirlerine tekme ve yumruk attığı görüldü.

Çıkan kavgada AK Parti Kırıkkale Milletvekili Mehmet Demir, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ile HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ve Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca yaralandı. Yaralanan milletvekilleri hastanelere gitti. 

Yaşanan şiddetli kavga üzerine, toplantı 2 Mayıs Pazartesi gününe ertelendi.

YER KAVGASIYLA BAŞLADI

Görüşmenin hemen başında da AK Parti ile HDP'li arasında gerilim yaşandı. 

Milletvekillerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen görüşmede HDP'li milletvekilleri ayakta kaldı.

HDP Ankara Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder, çok sayıda milletvekilinin ayakta olduğunu gerekçesiyle daha geniş salona geçilmesini istedi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da "Genel Kurul bugün kapalı, orada yapalım" teklifinde bulundu.

Ancak Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, yer araştırması yapıldığını ve en büyük salonun tercih edildiğini söyledi.

Şentop, yer sıkıntısından dolayı basın mensupları ve milletvekilli danışmanlarının dışarı çıkarılmasına karar verdi.

HDP duruma tepki gösterdi ve usül tartışması açılmasını istedi. Ancak itirazlar sonuç vermeyince tansiyon yükseldi.

Basın mensuplarının dışarı çıkarıldığı sırada AK Parti ile HDP milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı.

Karşılıklı hakaretleşmelerin yaşandığı tartışmada HDP'li milletvekillerinin ellerindeki suları AK Partili milletvekillerine attıkları görüldü.

AK PARTİ DEĞİŞİKLİK ÖNGÖRMÜYOR

AK Partili 316 milletvekilinin imzasını içeren teklif, Meclis, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'nda bulunan dokunulmazlık dosyalarının doğrudan yargıya gönderilmesini içeriyor.

Teklife destek vereceklerini açıklayan CHP ve MHP, değişiklik önerilerini komisyonda gündeme getirecek. Ana muhalefet partisi, formülün eski bakanlar için de geçerli olmasını önerecek. MHP ise, anayasa değişikliğine gerek olmadan dosyaların yargıya sevk edilebileceğini vurgulayacak. AK Parti ise teklifin özünde bir değişiklik öngörmüyor.

620 FEZLEKE BEKLİYOR

Karma komisyonda, yarısından fazlası HDP'lilere ait olmak üzere 620 fezleke var. Teklif kabul edilirse, 49'u HDP'li, 51'i CHP'li, 27'si AK Partili, 7'si MHP'li bir de bağımsız milletvekili olmak üzere 135 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırılacak.

MAYIS AYININ İKİNCİ HAFTASI GENEL KURUL'DA

Edinilen bilgiye göre, AK Parti Grup Yönetimi, dokunulmazlık teklifini, mayıs ayının ikinci haftası Genel Kurul'a getirmeyi planlıyor.

Sayfa Yükleniyor...