Tarih belli oldu, iki lider "koalisyon" için bir araya gelecek

Başbakan Davutoğlu, CHP ile koalisyon için ön görüşmelerde bulunan AK Parti heyetini kabul etti. Görüşme sonrası açıklama yapan Bakan Ömer Çelik, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu'nun pazartesi 18.00'de bir araya geleceğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.08.2015 - 16:05

Tarih belli oldu, iki lider "koalisyon" için bir araya gelecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koalisyon görüşmeleri kapsamında ikinci kez bir araya gelecek. Görüşme pazartesi günü saat 18.00'de yapılacak.

Davutoğlu, bugün hükümet kurma süreci kapsamında CHP ile ön görüşmelerde bulunan AK Parti heyetini kabul etti.

Kabulde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti milletvekilleri Ali İhsan Arslan, Osman Can ve Taha Özhan yer aldı.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleştirilen kabul, yaklaşık 2 saat sürdü.

Görüşmede CHP ile 5 seferde toplam 35 saat görüşme yapan heyet, hazırladığı raporu Başbakan Davutoğlu'na sunduğu öğrenildi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu'nun değerlendirme yapmak üzere pazartesi günü saat 18.00'de bir araya geleceğini söyledi.

Bugünkü görüşmede Başbakan Davutoğlu'na detaylı bir sunum yaptıklarını söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

"Bugün kendisine birkaç saatlik süre içerisinde kapsamlı bir sunum yaptık. Sorularına cevap verdik. Bütün bir süreci baştan sona anlattık. Arda sunumlarımız olmuştu ama bu kapsamlı bir sunum oldu. 3 çerçevede sunumumuzu yaptık. 2 parti arasında mutabakat olan konular, anlaşmazlık olan konular ve genel başkanların bir araya gelerek mesafe alınıp alınmayacağına karar verilmesi.

Tartışma konusu AK Parti'nin ve hükümetin politikalarını ilgilendiriyor. Genel Başkanımız AK Parti politikalarını ilgilendiren konularını AK Parti MYK'ya götürecek. Pazartesi de hükümet politikalarını ilgilendiren kısımlar Bakanlar Kurulu'na götürülecek.

Genel Başkanımız, Kılıçdaroğlu ile bir araya gelme arzusu var. Sayın Kılıçdaroğlu'nu ve Haluk Koç'u saat 18.00'de, Başbakanlık Resmi Konutu'nda bekliyoruz. Kendileri de olumlu yanıt verdiler. Bu görüşmeye Sayın Başbakanımızla birlikte ben de katılacağım.

Yarın MYK, pazartesi Bakanlar Kurulu'na götürüyoruz. Bakanlar Kurulu'nun bitiminde saat 18.00 gibi genel başkanlar bir araya gelecek.

Biz hiçbir seçeneğe, partiye kapı kapatmadan, son derece açık ve şeffaf bir süreç yürütmeye gayret ediyoruz. Ülkemiz için en iyisi, en hayırlısı neyse ona ulaşmaya çalışıyoruz."

23 AĞUSTOS'TA SON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 63. Hükümet'i kurmak için AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu 9 Temmuz'da görevlendirmişti. 45 günlük sürenin 23 Ağustos'ta dolmasının ardından erken seçim gündeme gelecek.

Başbakan Davutoğlu, hükümeti kurma görevini almasının ardından ilk ziyaretini CHP'ye yapmıştı. 1 saat 40 dakika süren görüşme sonrası açıklama yapan Davutoğlu, CHP ile koalisyon görüşmelerinin devam edeceğini belirtmişti. Davutoğlu, MHP ve HDP'yi de ziyaret etmişti.

Sayfa Yükleniyor...