Kriz CeBIT fuarını da vurdu

Küresel ekonomik kriz nedeniyle, Almanya’nın Hannover kentinde 3-8 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan bilişim fuarı CeBIT’e katılacak şirketlerin sayısında büyük ölçüde düşüş olduğu ldirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.02.2009 - 18:11

Kriz CeBIT fuarını da vurdu

Hannover fuarının Yönetim Kurulu üyesi Ernst Raue, yaptığı açıklamada, bu yıl CeBIT‘e katılacak şirketlerin sayısının yüzde 25 oranında azalarak 4 bin 300 olacağını, buna bağlı olarak fuar alanının da yaklaşık yüzde 20 küçültüleceğini belirtti.

Raue, küresel ekonomik kriz nedeniyle 4 bin 300 şirketin fuara katılmasının bile bir başarı olduğunu, pazarlama bütçelerini sıfırlayan şirketlerin fuarda yer almayacaklarını, yine de bu yıl çok etkin bir CeBIT’in görüleceğini ifade etti.

Özellikle Çin, Tayvan, Güney Kore ve Hong Kong gibi ülkelerden daha önceki yıllarda fuara katılan çok sayıda küçük üretici şirketlerin bu yıl Hannover’e gelmeyeceklerini kaydeden Raue, Toshiba ve Kyocera gibi bazı büyük markaların da bu yıl CeBIT’e gelmekten vazgeçtiklerini ancak, bunların yerine bazı başka büyük şirketlerin fuara katılmaya karar verdiklerini sözlerine ekledi.

ABD’nin California eyaletinin bu yıl “konuk şehir” olacağı CeBIT 2009’da, ağırlıklı olarak maliyeti optimal hale getiren çözümlerin, çevreci enformasyon teknolojilerinin ve bilişim güvenliği konularının ele alınacağı bildirildi.

Eski film yıldızı California Valisi Arnold Schwarzenegger’in de fuar için Hannover’e gelmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...