İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan dün gece saat 02.00'de Küba'nın başkenti Havana'ya hareket eden uçakta teknik bir arıza yaşandı.

Kule ile irtibata geçen uçağın kaptan pilotu, Washington'a zorunlu iniş için izin istedi.

Uçak, Türkiye saatiyle 15.30'ta Washington Dulles Uluslararası Havalimanı'na sorunsuz indi.

Kontrol için hangara alınan uçaktaki yolcuların gerekli kontrollerin ardından Havana'ya hareket edeceği bildirildi.

Uçakta İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ve beraberindeki heyetin de bulunduğu öğrenildi.

GEÇİCİ VİZE VERİLDİ

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul-Havana-Karakas seferini yaptığı sırada teknik arıza nedeniyle ABD'nin başkenti Washington'a zorunlu iniş yapan uçakla ilgili yetkili otoritelerle yapılan görüşme sonrasında, ABD vizesi olan 100 yolcunun yanı sıra vizesi olmayan 75 yolcuya da geçici vize çıkartıldığını, arıza giderilene kadar tüm yolcuların otellere alınmaya başlandığını, arızanın giderilmesi için teknik ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, "TK 183" sefer sayılı İstanbul-Havana-Karakas uçağının teknik bir arıza nedeniyle Türkiye saati ile 15.45'te ABD'nin başkenti Washington'a indiği anımsatıldı.

Açıklamada, 173 yetişkin, 2 bebek olmak üzere 175 yolcunun bulunduğu "Airbus 330" tipi uçakta, on kabin ve üç uçuş ekibinin yer aldığı aktarılarak, "Yetkili otoritelerle yapılan görüşme sonrası, ABD vizesi olan 100 yolcunun yanı sıra vizesi olmayan 75 yolcuya da geçici vize çıkartıldı. Arıza giderilene kadar tüm yolcular otellere alınmaya başlandı. Arızanın giderilmesi için teknik ekibin çalışmaları sürmektedir." denildi.