Geçtiğimiz yıla kadar vatandaşlarının kişisel bilgisayar ve cep telefonu gibi ürünlere sahip olmasına izin vermeyen komünist Küba, bir yıl gibi kısa bir süre içinde “milli Linux dağıtımı” sahibi ülkeler arasına katıldı.

Havana’da düzenlenen 13. Uluslararası Teknoloji Fuarı’nda tanıtılan işletim sisteminin teknik desteği tamamen devlet tarafından sağlanacak. Küba vatandaşlarına ve dünyanın geri kalanında İspanyolca konuşan kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtılacak işletim sisteminin ne zaman indirmeye hazır hale getireleceği henüz açıklanmadı.

Küba’da ülke genelinde kullanılan bilgisayarların yüzde 20’sinde halihazırda Linux tabanlı işletim sistemi dağıtımları kullanılıyor. Havana Üniversitesi’nde bulunan Açık Kaynaklı Yazılım Fakültesi dekanı Hector Rodriguez, ülkenin ideolojisine daha uygun olduğu için yeni bir işletim sistemi çekirdeği yazmak yerine, Linux çekirdeği üzerine bir dağıtım geliştirdiklerini belirtti.

Küba, önümüzdeki yıl içerisinde ülkede bulunan bilgisayarların yarısında Nova’nın kullanılmasını hedefliyor. Yeni Linux dağıtımı ilk olarak ülkenin idari birimleri ve devlet dairelerindeki bilgisayarlarda kullanılmaya başlanacak.