Küçük: Atilla Olgaç savaşı da tiyatro sanıyordu

“10 Rum’u öldürdüm” diyen tiyatrocu Atilla Olgaç için başlatılan soruşturmada ifade veren yazar Yalçın Küçük, o dönemde kendisiyle aynı rütbede olduğunu belirterek “Tiyatro oynadı. Savaşı da tiyatro sanıyordu” dedi.

Anadolu Ajansı 19.06.2009 - 13:28

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün, soruşturmayı yürüten Basın Savcısı Ali Çakır'a tanık olarak ifade verdi.

Adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Küçük, Olgaç ile birlikte askerlik yaptığını anlatarak, ''Atilla Olgaç'ın esir alınan Rumları öldürmesi mümkün değildir. Bu savaşta da Türk Ordusunun geleneklerinde de olmaz'' dedi.

Gazetecilere yanında getirdiği Kıbrıs anılarını kaleme aldığı kitaba dikkati çeken Küçük, kitabı savcıya da gösterdiğini belirterek, tanıklığının Atilla Olgaç ile olan arkadaşlığının ötesinde Türk Ordusunda bu tür eylemler olmadığını açıklamak için olduğunu söyledi.

Küçük, Atilla Olgaç'ın böyle bir eylem gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, ''Aynı rütbedeydik ancak bir yere beraber gittiğimizde komuta bende olurdu. Atilla'nın söylediklerinin olmasının imkanı yok. Atilla, hayatının her yerinde olduğu gibi tiyatro oynadı. Savaşı da tiyatro zannediyordu'' diye konuştu.

OLGAÇ HAKKINDAKİ SORUŞTURMA
Özel bir televizyon kanalındaki programda ''1974 Kıbrıs Barış Harekatında biri esir 10 Rum'u öldürdüğü'' yönündeki sözleri üzerine sinema ve tiyatro sanatçısı Olgaç hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Olgaç, sözlerinin, ''üzerinde çalıştığı bir senaryoyla ilgili olduğunu ve programın kesilmesi nedeniyle sözlerinin senaryonun parçası olduğunu açıklayamadığını'' bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...