Küçük balabana ilkyardım

Kuşadası'nda yaralı halde bulunan Küçük Balaban kuşu, Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği'nce  tedavi altına alındı.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.10.2010 - 17:34

Küçük balabana ilkyardım

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir ihbar üzerine Kuşadası Mezarlığı yakınında yaralı halde bulunan ve tedavi altına alınan Küçük Balaban (Ixobrychus minutus) kuşunun, dünyadaki en küçük su kuşlarından biri olduğunu söyledi.

Kuşun sağ kanadındaki yara nedeniyle uçamadığını belirten Sürücü, ''Küçük Balaban'ın tedavisi büyük ölçüde tamamlandı. Dernek merkezinde bakımı ve beslenmesi için küçük bir sulak alan oluşturduk. Tamamen iyileştikten sonra tekrar yaşam alanı olan sazlığa bırakacağız'' dedi.

Sürücü, Kuşadası'nın adından da anlaşılacağı gibi aslında kuşların uğrak yeri olduğunu ancak son 30 yılda meydana gelen yapılaşmanın, ağaç kesimlerinin ve sulak alanların tahribatının kuş popülasyonunda önemli ölçüde azalmaya yol açtığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:''Buna rağmen Kuşadası'nda kendini bugüne kadar koruyabilmiş, ağaçlar, kargılar ve küçük sulak alanlarda hala çok sayıda kuş yaşam mücadelesi veriyor. Bunun yanında birçok kuş türü de yaşam alanı olmamasına rağmen göç sırasında Kuşadası'nda bu alanlarda konaklıyor. Önemli olan bu kuşların konaklayabileceği yeşili, ağacı, sulak yerleri koruyabilmektir. Eğer bunlar varsa, kuşlar her zaman gelecektir.''

Bahattin Sürücü, dernek olarak Kuşadası'nda kuş varlığının korunmasına katkı sağlamak amacıyla envanter çalışması yürütüklerini bildirdi.
        
KÜÇÜK BALABAN
         
Küçük Balaban, dünyadaki en küçük balıkçılların biridir. Saz yataklarında gizlenebildikleri için zor görülürler. Böcek, balık ve kurbağalarla beslenirler. Sazlık ve çalılıklarda yuvalanır.Yoğun bitki örtüsü bulunan bataklıklarda ve tatlı su kenarlarında yaşar. Göl kıyılarındaki sazlık örtülerde ve nehir kıvrımlarında, sazlıklarda yaşar. Bir tehlike anında sazların arasından usulca uzaklaşır.Bu arada dikey sapları ayaklarıyla kavrar ve usta bir akrobat gibi sallanarak sazdan saza geçer.

Sayfa Yükleniyor...