Küçük: Hrant Dink öldürülmemeliydi

“Ergenekon” davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük, öldürülen gazeteci Hrant Dink’i tehdit etmediğini savundu. Küçük, “Kafasına kurşun sıkılması onun cezası değil'' dedi.

Anadolu Ajansı 28.01.2011 - 17:07

“Ergenekon” sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük, öldürülen gazeteci Hrant Dink’i tehdit etmediğini savundu. Küçük, “Kafasına kurşun sıkılması onun cezası değil'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada konuşan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, kendisinin Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde İstihbarat Gruplar Komutanlığı yaptığını, görev alanının tüm Türkiye olduğunu söyledi.

Veli Küçük, Jandarma İstihbarat Gruplar Komutanı olarak çalıştığını, operasyonel faaliyetlerin görev alanlarına girmediğini ifade ederek, ''Mutki'deki gibi 15 cesedi çöplüğe gömün demedim, diyemezdim'' dedi.

Aldığı, dinlediği, edindiği istihbaratı, ihtiyacı olan MİT, emniyet ve jandarma birimlerine ilettiğini dile getiren Küçük, bu bölümün yasayla kurulduğunu ifade etti.

‘ÖLDÜRÜLMEMELİYDİ’
Bütün uğraşılardan sonra bir suç bulunamaması üzerine bu kez de Hrant Dink cinayeti ile suçlanmaya başlandığını belirten Küçük, ''Hrant Dink'i hiç tanımam. Görüşmedim. Hiç tehdit etmedim ama sevmiyordum. Ancak başına geleni de kesinlikle kabul etmiyorum. Cezası varsa mahkemede yargılanır, cezasını çeker. Kafasına kurşun sıkılması onun cezası değil'' diye konuştu

‘DURUŞMAYA HİÇ GİTMEDİM’
Hrant Dink'in, Şişli Adliyesi’nde yargılandığı davaya müdahil olduğunu dile getiren Küçük, her Türk vatandaşı gibi müdahil olma hakkını kullandığını, duruşma salonuna hiç girmediğini, müdahillik dilekçesini koridorda imzaladığını kaydetti.

Hrant Dink'in kendi ekibi tarafından öldürüldüğünün iddia edildiğini belirten Küçük, Dink cinayetinin örtbas edildiğini ve asıl araştırılması gereken konuların araştırılmadığını savundu.

ÖZ’LE ÇEKİLEN FOTOĞRAFI
Veli Küçük, birlikte çekilmi fotoğrafı çıkan Trabzon Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Öz’e Dink'in öldürülmesi için talimat verdiğinin öne sürüldüğünü ifade etti.

Küçük, Bilecik'e atandığında ''hayırlı olsun'' demek için Öz'ün ziyaretine gittiğini, fotoğrafın da bu ziyarette çekildiğini iddia etti.

Küçük, bunun memleketine her gelen mülki amir ve askeri yetkililere yaptığı rutin ziyaretlerden olduğunu söyledi.

Veli Küçük, Dink davasının tutuklu sanıklarının kendi güvenlik şirketinin Trabzon şubesinde atış eğitimi alındığı iddialarını yalanladı.

Küçük, kendisiyle ilgili ortaya atılan bütün iddiaların çürütüldüğünü iddia etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...