Küçük Rümeysa'nın büyük dramı

Henüz tam olarak teşhis edilemeyen hastalığı nedeniyle gelişemeyen ve 4 yaşındaki bir çocuk görünümünde olan 10 yaşındaki Rümeysa'nın durumu yürek burkuyor.

12.02.2011 - 10:48

Küçük Rümeysa'nın büyük dramı

Sivas'ın Altınyayla ilçesine bağlı Başyayla köyünde yaşayan Rümeysa Demirağ, yakalandığı bir hastalık nedeniyle zor günler geçiriyor. Rahatsızlığı nedeniyle yıllardır hastane hastane dolaşan Rümeysa'nın, henüz tam olarak teşhis edilemediği kaydedilen hastalığı yüzünden gelişemediği için 4 yaşındaki bir çocuğun boyu ve ağırlığında olduğu belirtiliyor.        

Babası inşaat sezonlarında işçi olarak çalışan, beş çocuklu ailenin üçüncü çocuğu olan, dili ve parmaklarında oluşan şişliklerden dolayı da sıkıntı çeken ilköğretim dördüncü sınıf öğrencisi Rümeysa, Kurban Bayramı'ndan bu yana okulu ve arkadaşlarından ayrı kalmanın üzüntüsünü duyuyor.       

Maddi imkansızlıkları nedeniyle Rümeysa'nın tedavisi konusunda sıkıntı yaşayan aile, Şarkışla Devlet Hastanesi çocuk servisinde tedavisi süren, hastane gideri ve ilaçlarını yeşil kart sayesinde karşıladıkları çocuklarının durumuna çok üzülüyor.        

HASTALIĞI NE?
Rümeysa'nın tedavi gördüğü Şarkışla Devlet Hastanesi'nin çocuk doktoru Kezban Cankurtaran, küçük kızın ilk kez üç buçuk aylıkken havale geçirme şikayetiyle kendilerine başvurduğunu belirterek, ''Ardından tekrarlayan akciğer enfeksiyonları nedeniyle bize başvurdu. İki üç kez Cumhuriyet Üniversitesi'ne gönderdik. Sivas Devlet Hastanesi'ne, Numune Hastanesi'ne gitti. Ancak tedavilerden detaylı bir sonuç alınamadı. İmmün yetmezlik sendromlarından birisini düşünüyoruz, 'Dİ George Sendromu' veya 'Mucocutaneous Candidiasis Sendromu' olarak düşünüyoruz. Ama bunların araştırılması gerekiyor. Yani bir üniversite hastanesinde ayrıntılı olarak incelenmesi gerekiyor. Bizim burada yaptığımız tedaviler çocuğa yeterli olmuyor'' dedi.        

Rümeysa'nın iştahsızlığının hastalığından kaynaklandığını aktaran Cankurtaran, hastanın gelişmesinin dört yaşındaki bir çocuğun ölçülerinde görüldüğünü, boyunun yaklaşık 90-100 santimetre, ağırlığının 16 kilogram olduğunu söyledi.
       
''ÇOCUĞUMUN İYİLEŞMESİNİ İSTİYORUM''
Anne Mualla Demirağ da, çocuğunun iyi olmasını istediğini belirterek, hiçbir sosyal güvencelerinin olmadığını, eşinin de inşaat mevsimlerinde işçi olarak çalıştığını belirtti.        

Beş çocuğundan yalnızca Rümeysa'nın hasta olduğunu anlatan anne Demirağ, ''Doğumdan sonra ağzında meydana gelen mantar çoğaldı, pamukçuk dediler. Zaman geçtikçe çoğalınca hastaneye getirdim, mantar olduğunu söylediler. Havale geçirdi, elleri ayakları kasıldı'' dedi.        

Çocuğunun sürekli ilaç kullanmasından dolayı dişlerinin çürüdüğünü ifade eden Demirağ, Altınyayla ilçesindeki devlet hastanesine de sık sık gittiklerini, orada da sürekli serum takıldığını ve çocuğunun iştahının da olmadığını söyledi.        
        
TEK HAYALİ ARKADAŞLARIYLA OYNAMAK, OKULUNA DÖNMEK
Rümeysa Demirağ ise, ''İyileşmek istiyorum. Arkadaşlarımla oynamak istiyorum, okulda öğretmenlerimle ders yapmak istiyorum, bahçede arkadaşlarımla ve ablamla oynamak istiyorum'' dedi.        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...