'Küçük ve güvenlikli'ye talep artacak

GYODER'e göre; önümüzdeki 10 yıl içerisinde küçük konutlara ve güvenlikli sitelere talep artacak.

Anadolu Ajansı 26.07.2012 - 14:22

'Küçük ve güvenlikli'ye talep artacak

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) verilerine göre; yalnız yaşayanlar, çocuksuz ve tek çocuklu ailelerin sayısının artması, küçük konut talebini hızlandırdı. Kişilerin güvenliğe verdikleri önemle de birlikte önümüzdeki 10 yıl içerisinde küçük konutlara ve güvenlikli sitelere olan talep artacak.

Buna göre, önümüzdeki 10 yıl içinde ilk tercih edilecek konutlar 110-125 metrekare arası, 2+1 ve 3+1 konutlar olacak. Kişilerin ikinci tercihi ise 75-90 metrekare arası 1+1 ve 2+1 konutlar olarak görülecek.

Fiyat aralığı olarak en çok, (2011 yılı fiyatlarıyla 1,80 TL=1 dolar) 75-125 bin dolar arasındaki evler talep edilecek. Yıllar itibariyle bu aralık 125-175 bin dolara kadar yükselebilecek.

Konut satın alırken en önemli kaynak, banka kredisi olmaya devam edecek. Bu nedenle konut kredisi faizleri ile kredi ödeme tutarları, talep edilen konutun fiyatı ve büyüklüğünde belirleyici olmaya devam edecek.

Konut satın alımlarında en çok talep edilen donatılar ve özellikler sırasıyla yeşil alan, güvenlik, çocuk parkı ve market olacak. Diğer sosyal donatılar ise ikincil ihtiyaçlar arasında yer alacak.

Konut alırken yeri, fiyatı, deprem yönetmeliğine uygun olması, evin büyüklüğü, sıfır konut ve toplu taşımaya yakınlık, önem sırası ile gözetilecek diğer kriterler olacak.

Markalı, rezidans tipi, şehir dışında site içi ve müstakil konutlara talep daha sınırlı olacak.

Türkiye'de 15,7 milyon kişi veya 3,7 milyon hane halkı, kiracı statüsünde bulunuyor. GYODER'e göre; öncelikle orta gelir grubundakilerin konut talebi artacak. Düşük gelir grubundan ise talep, erişebilir konut fiyatları oluşması halinde gelecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...