Ümraniye'de bulunan el bombalarıyla ilgili soruşturmada iki yıl önce gözaltına alınan Kuddisi Okkır, terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanarak Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Okkır bir süre sonra sağlık sorunları yaşamaya başladı.13 ay tutuklu kaldığı cezaevinde Kuddusi Okkır'ın kansere yakalandığı bir türlü teşhis edilemedi ve hastanede tedavi isteği hep geri çevrildi.

Sağlık durumu iyice kötüleşen Okkır, sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildikten kısa bir süre sonra hastanede öldü.

Sabriye Okkır, eşinin cezaevinden ölümüne kadar geçen bu süreci kitap haline getirdi. ‘Cinayeti Gördük’ adlı kitapta, Kuddisi Okkır'ın cezaevinde yazdığı anılar ve şiirler yer alıyor.

Sabriye Okkır, "Ölümünden önce yazma deneyimleri vardı. Cezaevinde bunları daha da yoğunlaştırdı. Ölümünden sonra elimize 12 adet şiiri geçti. Kaside var; savunmasını yazmış kendine göre, tutuklanma anını ve ordaki şartları kaleme almış" şeklinde konuştu.

Eşinin ölümünden sorumlu olan kişilerin yargılanması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduğunu söyleyen Okkır, "Ben eşimi hastanedeki haliyle cezaevi koridorlarında buldum. Bu hangi insanlığa sığar. İhmal demiyorum, kasıt var diyorum. Kasten bu insanı öldürdüler.

Hukuki her yolu denemek isitiyorum. Hukuğa inanıyorum ve sonuna kadar bu olayın takipçisi olacağım. Madem ki öldü ben bunu geri getriemeyeceğim ama failleirinin hepsi çıksın ve yargılansın istiyorum" dedi.