Başbakan Recep Tayyip Erdoğan el Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da partisinin mitinginde halka hitap ediyor.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

"İftira atan cezasını çeker. Namuslu insana leke bulaştırmaya çalışan o lekeyi eline yüzüne bulaştırır."

"Cebrail parti kursa desteklemem diyen zat şu anda CHP'yi destekliyor, istikamet çiziyor, kukla gibi idare ediyor."

"Bunlara gönül veren kardeşlerime sesleniyorum 'Hala 2 elinizi başınızın arasına alıp ben ne yaptım demeyecek misiniz."

"Sizin başınızdaki zatın vatanı burası değil mi Amerika mı Niye oradan Türkiye'yi karıştırıyor Eğer dürüstse, doğruysa bu vatanı karıştırmasın, vatanına gelsin. Niye gelemiyor Yoksa onunla ilgili de yasaklar mı var, kumpaslar mı var 'Niçin gelemiyor' diye bir sorun."

"Kurdukları tuzak artık bozuldu. CHP'nin, MHP'nin, Pensilvanya'nın, onlarla birlikte medyanın, iş çevrelerinin kurdukları tuzak alt üst oldu. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. 'Darbe yapalım, sandıksız hükümeti devirelim' dediler, ayakları dolaştı, tökezlediler. Şimdi bunun hesabını verecekler, millet sandıkta bunun hesabını soracak. Hukuk yoluyla da biz hesabını soracağız."

'ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM DİYORUM'
"Zalimler için yaşasın cehennem diyorum. Zulm ile abad olunmaz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Bunların kardeşliği kaset kardeşliği. Bu Pensilvanya’daki iftira şebekesi önce Cumhuriyet Halk Partisi’ni dizayn etti. Bitlis’te beş parti bir araya geldi ama kırk çürük yumurtadan bir sağlam yumurta olmaz. Adıyaman inşallah sandıkları patlatacak. Gelirken cadde boylarında Adıyamanlı kardeşlerimi görünce gurur duydum bizi hiç yalnız bırakmadılar. Bunların sandıktan umudu yok onun için istifa ile montajla işi idare etmeye çalışıyorlar. Bu Pensilvanya’daki zat Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanının eline kasetler veriyor. Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkanı da bunun çığırtkanlığını yapıyor. Zaten kendisi kasetle geldi kasetle de gidecek. Utanmadan sıkılmadan başbakana yalanlar iftiralar atıyor. Sen SSK genel müdürüyken batırdın orayı. Biz alacak ilaç bulamıyorduk. Sandıkta bunlara siyasi bir tokat atmamız lazım. Adıyaman Türkiye'nin bir numarası olsun. Bu bay Kemal sabah söylediğini öğlen, öğlen söylediğini akşam kendisi yalanlıyor."

"3 yıl önce bir televizyon kanalında partileriyle ilgili kayıtları eleştiriyordu. Bu dinleme kayıtlarını kim veriyor bunlar gizli değil mi kim bu savcı diye soruyordu. Başbakanı dinleyen hangi derin devlet diyordu. Milliyet gazetesi 27 Aralık 2012. Savcı suç işliyor diyordu. Şu anda bu kayıtları yapan bunları internette yayınlatan savcıları aynı Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı bugün sahip çıkıyor. Daha iki yıl önce yasadışı dinleme hepimizin tepki göstermesi gereken suç diyordu. Çark etmek fıtratında var. O koltuğa kasetle oturdu şimdi bunun bedelini ödüyor."

'BUNDAN TAHTAKALE'DE KASETÇİ OLUR'
"Bu paralel yapı Milliyetçi Hareket Partisi’ni, Cumhuriyet Halk Partisi’ni dinlemiş ama ikisi de tek söz söyleyemiyor. Başbakan'ın dinlenmesi çok vahim bir olay diye gazetelere yansıyor. Türkiye gazetesi 2012. 'Yeniden yargılanmayı da destekleriz' diyor. Bugün sorun tam aksini söyler. Cemaat saydamlaşsın diyor burada da. Hürriyet gazetesi 2 Nisan 2011. Akşam başka sabah başka. Bundan siyasetçi olur mu? Bundan ancak İstanbul’un Tahtakale’sinde kasetçi olur. Orada gitsin kaset satsın. SSK’nın genel müdürüyken orayı batırdı, Rahşan affı ile kurtardı.

'VATANDAŞ SANDIKTA YUMRUK ATACAK'
"İstanbul adaylarını gördünüz mü bunların bir vatandaşa yumruk atıyor. Vatandaşta bunlara sandıkta yumruğu vuracak. Tüm Türkiye o yumruğum hesabını 30 Mart’ta sandıkta soracak. Kurdukları tuzak artık bozuldu. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Dediler sandıksız hükümeti devirelim dediler ama tökezlediler. Millet sandıkta bunun hesabını soracak. Ardından hukuk yoluyla biz hesabını soracağız."

'DERSİM'DE KATLİAMIN BAŞ SORUMLUSU'
Aradık sorduk diktatörü bulduk. Cumhuriyet Halk Partisi senin içinde diktatör: İnönü. Bunlar Dersim’de katliamın baş sorumlusudur. Bu genel müdür Dersimli olduğu halde orayla ilgili bir kelime edemiyor. Onu söylemeye başladığı anda bataklığa batacak bunu biliyor."

'ADIYAMAN BİR KARDEŞLİK ŞEHRİ'
Adıyaman bir kardeşlik şehri. Tek millet diyoruz. Diyoruz ki; tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi yıldız şehidimizin simgesi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Batı'da ne varsa Adıyaman’da, Erzurum’da da, Artvin’de de Trabzon’da da o olacak. 10 yıl önce Adıyaman’da modern bir havalimanı olacak deselerdi inanır mıydınız? Şimdi oldu. 15 yıl önce buralara geldiğim zaman kasaba gibiydi şimdi artık şehir oldu. Daha güzel olacak. Tek devlet. Devlet içinde devlet, paralel devlete asla müsaade etmeyiz. Devlet içinde yapılananları çıkaracağız. İnşallah bu dört Afyonkarahisar’dan yola çıkarken ilkelerimizde ve devam ediyoruz."

'YATIRIM 3.5 KATRİLYON'
"Adıyaman’a yaptığımız toplam yatırım 3 buçuk katrilyon. Adıyaman’a sevdamız var bizim, aşkımız var. Bunları yeterli görmüyoruz daha iyisi olacak. Bütün bu adımları atarken inşallah çok daha güzel günler önümüzde. 3 buçuk değil 6.3 katrilyon. Şu anda bu adımların atılmasında emeği geçen çok kardeşim var. Özellikle Adıyaman’daki bu kardeşliği hoşgörüyü gördükçe farklı düşünmemiz mümkün değil."

'BİR YILDIR ŞEHİT GELMİYOR'
"Bir yıldır artık şehitler gelmiyor. Terörle çok önemli gelişmeler var. Terör artık son buluyor. Birliğimizi beraberliğimizi tehdit etmeye kalkışanlara karşı Adıyaman dik durdu dik duruyor. Teröre geçit vermeyeceksiniz. Yaradılanı yaradandan ötürü sevdiniz. Artık silahlar değil siyaset konuşuyor, Adıyaman’da ve Türkiye'de."

'DEMOKRATİKLEŞME PAKETİNİ ÇIKARDIK'
"TBMM’nin çalışmalarına ara vermeden önce milletimize sözümüz olan yeni demokratikleşme paketini çıkardık. Yasa Cumhurbaşkanımıza gitti. Birliğimizi pekiştirecek düzenlemeleri getirdik. Siyasi partiler artık ülkemizin farklı bölgelerinde kullanılan dil ve lehçelerde propaganda yapabilecek, bunun önünü açtık. Siyasi partilerde isteyenler için eşbaşkanlık sistemini getirdik. Çıkardığımız yasayla özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim imkanını getiriyoruz. Eğitim öğretim hakkını engelleyenlerin hapis cezalarını arttırdık. Senin başörtün var sakalın var bıyığın var diye okullardan döndüremeyecekler. Bir engelleme yapan olursa ona ağır cezalar getiriyoruz. Ayrımcılık ve nefret suçuyla mücadeleyi yoğunlaştırdık. Eski köy isimlerinin yeniden alınmasını kolaylaştırıyoruz. Giyim kuşama da klavyelere de özgürlük getirdik. Bunlar devrim niteliğinde adımlar. Bunlar Türkiye'de nefretin önüne geçen tarihi reformlar. Bu reformların hayırlara vesile olmasını diliyorum. İşte bu çetelerle örgütlerle mücadele ederek inşallah istikbale yürüyeceğiz."

'HESABINI SORACAĞIZ'
Erdoğan, Adıyaman'ın ardından Kırıkkale düzenlenen mitingde konuştu. Yine "paralel devlet" olarak nitelediği cemaati hedef alan Erdoğan, "Bu darbe girişimini onların burunlarından fitil fitil getireceğiz. Hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak. Bu paralel yapının yolsuzluklarını özellikle ortaya çıkaracağız. Kurban derilerinde nasıl yolsuzluk yaptıklarını, himmet adı altında makbuzsuz topladıkları paraları nasıl kullandıklarını, şantajlarını, tehditlerini bütün illegal işlerini tek tek ortalığa dökecek ve bunun da hesabını soracağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Senin peşinde olduğun hocan, bizim başörtümüze 'furuattandır' dedi. 'Üniversiteye gideceksiniz başlarınızı açın' dedi. Yeri geldiğinde de, onlar için amaç her şeyi meşru kılar, o zaman 'bir kadeh de atabilirsiniz' dedi. Bunlar için her yol meşru. Ben de şimdi diyorum ki gece yarılarında, yurtlarında çocukları kaldırıp, şahsıma beddua seansları yapıyorlarmış. Bize lanet okuyorlarmış. Bu öyle bir şeydir ki bumerang gibi döner sahibini vurur."

BAHÇELİ'YE ELEŞTİRİ
'Kaset siyaseti' yapmakla suçladığı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştiren Başbakan, "MHP niye susuyor? Bu kadar önemli bir konuda neden tavır koymuyor? Vatana ihanet boyutuna ulaşan bir meselede MHP neden hala Pensilvanyanın gölgesinde duruyor?" diye sordu.