Kül bulutu Salı Türkiye’de

İzlanda'daki yanardağdan yükselen kül bulutları Balkanlar’a kadar ulaştı. İTÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kül bulutlarının Salı günü Türkiye'yi de kaplayabileceğini söyledi.

NTV Haber 17.04.2010 - 09:12

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteorolji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, tüm Avrupa’yı etkileyen İzlanda’daki yanardağla ilgili NTV’nin sorularını yanıtladı.


Kadıoğlu, hava trafiğini felç eden külün içeriğiyle ilgili olarak “Bu kül dediğimiz şey, aslında slikat kumlarıdır. Bunlar bir çeşit kum, ince tanelerden oluşuyor. Çok aşındırıcıdır” dedi.

Küllerin çok yakında Türkiye’ye gelmesinin beklendiğini söyleyen Kadıoğlu, “Rüzgarla ilgili tahminlere baktığımız zaman, küllerin Salı günü Türkiye’ye gelebilir gibi bir ihtimal ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Kadıoğlu, küllerin zararlarıyla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Yağmurla beraber inince asit yağmuru olarak geliyor çünkü bunlar kükürt içeriyor. Daha sonra Sülfrik Asit’e dönüşüyor. Hayvan ve bitkilere de zarar veriyor. Bu küller özellikle tarihi eserleri kemiren bir şey. Ama bizim için daha problemli olan şey, küllerin havadan kuru olarak inmesidir. Yeryüzüne inerken soluduğumuzda içinde akciğere kadar inen parçacıklar var. Özellikle alerjik astım gibi önemli tehlikeli hastalıklara neden oluyor.”

Mikdat Kadıoğlu, en kötü ihtimali ise şu sözlerle açıkladı: “1916 yılında Endonezya’daki volkan... Dünyaya hiç yaz gelmiyor, tüm yıl boyunca kar yağıyor. Yaz olmadığı için de tarım olmuyor, kıtlık oluyor. Teorik olarak böyle ihtimal var.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...