Sanatçı Tarkan, geçtiğimiz günlerde Facebook’ta sular altında kalacak Allianoi Antik Kenti’yle ilgili değerlendirmeler yapmıştı. Tarkan, ''Allianoi'nin korunması için alınan hukuk kararının uygulanmıyor olmasına üzüldüm'' demişti.

Tarkan’a tepki gösteren Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise "Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin. Herkesin bir ihtisası vardır. Herkesin bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur" diye konuşmuştu.

Bakan Eroğlu şöyle demişti: ''Allianoi diye bir yer yoktur. Bu tamamen 'Paşa Ilıcası' adıyla bilinen bir kaplıcadır.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakan Eroğlu’nun eleştirdiği sanatçı Tarkan’a sahip çıktı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'a Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun 'Alliaoni diye bir yer yoktur. Söz konusu bölgeyi bazı bilim adamı diye geçinenler, meşhur olmak için uydurmuştur" sözleri hatırlatıldı.

Bakan Günay, bunun üzerine ''Sayın Bakan, amacını aşan bir şekilde düşüncelerini beyan etmiştir'' diye konuştu.

Ertuğrul Günay, ''Sanatçı arkadaşlarımızın, aydınlarımızın duyarlılık göstermesi bizi tedirgin etmez. Aksine sevindirir. Aydınlar, sanatçılar bu topluma sahip çıkmazsa, bu toplumu kim aydınlatabilir? Ben bu duyarlılıkların artarak sürmesini temenni ediyorum'' dedi.

Yortanlı Barajı'nın durumunun biraz özel ve karmaşık olduğunu anlatan Günay, barajın ihalesinin 1990'lı yılların başında yapıldığını ve inşaatının başladığını vurguladı. Kazılarda oranın eski bir Roma hamamı ve su merkezi olduğunun ortaya çıktığını belirten Günay, şöyle konuştu:

''Bizim bütün arayışımız, halkın ihtiyacı olan barajı, çevredeki halkın istediği hale getirebilmek, bir yandan da tarihsel kalıntıları geleceğe taşıyabilmektir. Bütün derdimiz, baraj su tutacaksa tarihi kalıntıları yok etmeden bulmaya çalışmaktır. Doğayı tahrip eden duyarsız anlayışla katiyen gelişme olamaz. Türkiye'nin turizminde inanılmaz başarı görüyoruz. Ancak doğaya sahip çıktığımız ölçüde gelişme yaşanacaktır. Kalkınma da çevre ve doğaya sahip çıktığımız sürece sürekli olacaktır.''

UNESCO'YA TEŞEKKÜR EDERİZ
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, bir gazetecinin ''UNESCO, İstanbul'u Haliç'teki metro geçiş köprüsünün İstanbul'un siluetini bozduğu yönünde uyardı. Bu konudaki görüşünüz nedir?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''İstanbul'un siluetini bozmak kimsenin hakkı değildir. UNESCO, bu uyarıyı yapmadan da biz bu güzellikleri koruyorduk. Türkiye'nin uyarı almaksızın tarihine, mimarisine hiçbir kültür ve uygarlık ayrımı yapmadan topraklarında ne varsa sahip çıkması gerekir. UNESCO'dan önce de biz bunu ifade ediyorduk. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz üzerimize düşeni başkaları uyarmadan da yapmaya çalışıyoruz.''