Kültür sağlığa yararlıdır!

Kültür-sanatla iç içe olanlar, olmayanlardan daha sağlıklı bir ömür geçiriyor...

26.05.2011 - 14:25

Norveç’de yapılan bir araştırmaya göre, sinema, tiyatro, konser, müze ziyareti gibi kültürel etkinliklere katılanların ya da kültür-sanat ile uğraşanların daha mutlu, dolayısıyla daha sağlıklı olduğu tespit edildi.

Trondheim Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğretim görevlisi Doktor Koenraad Cuypers’in yönettiği araştırmada 51 bin kişi ile anket yapıldı. Ankette önce katılımcılara sağlık durumları sonra da kültür ve sanat ile ilgilenip ilgilenmedikleri soruldu. Yapılan değerlendirme sonucu sağlığından memnun olanların kültürel olarak daha aktif oldukları ortaya çıktı. Hatta bilim adamları bu ikisi arasında nedensel bir bağlantı olduğunu da öne sürdü. Yani, kişi ne kadar çok kültür ve sanatla ilgilenirse, bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları da o kadar az oluyor.

Daha önce de benzer bir araştırma yapan Norveçli bilim adamları, kültürel etkinliklere katılanların daha az stresli oldukları, kültürel ve sanatsal uğraşın tansiyonu düşürüp bütün organizmayı olumlu etkilediğini tespit etmişlerdi. Araştırmacılar elde ettikleri sonucun gelir ve eğitim düzeyinden bağımsız olduğunu vurguluyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...