Kurayı fırsata çevirdiler

Partilerin 12 Haziran seçimlerinde kullanılacak oy pusulasındaki yerleri kurayla belirlendi. Yerlerini beğenen parti yöneticileri sonuçları hemen fırsata dönüştürdü ve slogan üretti

07.04.2011 - 15:12

Kurayı fırsata çevirdiler

Yüksek Seçim Kurulu, seçime girecek partilerin oy pusulalarındaki yerlerini kurayla belirledi. Partiler kuradan çıkan sonucu hızlıca lehlerine yorumlayarak bir slogana dönüştürdü. İşte partiler ve yorumları:

AKP: HEP BİRİNCİYİZ YİNE BİRİNCİYİZ
AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, kuranın ardından seçim pusulasında birinci çıkmalarını şöyle değerlendirdi: 

Başta yer almak ile sonda yer almak önemli değil. Vatandaşlar artık seçimlerini çok bilinçli olarak yapabiliyor. AK Parti’ye oy vermeyi düşünenler, zaten bizi bulup mühürü basabilecek durumda. Sonuca çok katkı sağlayacağı düşüncesinde değilim. Herkese hayırlı olsun. Listenin içerisinde ilk sırasında olmak tabii siyaset içinde retorik olarak bazı söylemler getirebilir. İlk sırada olmanın yararları, vatandaşın kolay bulmasına yardımcı olur. Ancak bu bizim girdiğimiz beşinci seçim olacak. Daha önceki seçimlerde vatandaşlar bizi bulmuştu. İyi ki Yüksek Seçim Kurulu’nda bu sıralar belli oldu ama bütün siyasi partiler listeler içinde kendilerine yer bulacaktır. Son 9 yıldır Türkiye’de yapılan bütün seçimlerde birinciyiz, 12 Haziran’da yapılacak seçimlerde birinci olacağımızı bütün kamuoyu yoklamaları söylüyor. Sandıktan neticiler çıkmadan da yorum yapmak doğru olmak. Halkımızın demokrasi bilinci sandığa yansıyacak.

CHP: DÖRT DÖRTLÜK YER
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ise partisinin dördüncü sırada seçime girmesini şu sözlerle yorumladı:

Sıralamadaki yerimizi doğal buldum. Birinci sırada olmak birinci parti olmak anlamına gelmez. Önemli olan projelerinizle birinci sırada yer almak. Biz de bu konuda birinci sırada olduğumuzu düşünüyoruz. Sahaya ve seçime en hazır partiyiz.
Biz dördüncü sıradaki yerimizi dört dörtlük olarak görüyoruz. Hiçbir endişemiz şüphemiz yok.
Bu seçimlere bakış açımız farklı biz AKP’yi kendimize rakip olarak görmüyoruz. Biz bu seçimde ülke sorunlarını kendimize rakip olarak görüyoruz. Çünkü 9 senedir ülkeyi yöneten AKP’nin ülke sorunlarının çözümü noktasında sınıfta kaldığını söyleyebiliriz yoksa 15 milyon yoksul aile yartılmazdı. Onun için bu seçimin bizim için dönüm noktası olduğuna inanıyorum.

MHP: 12'DEN VURACAĞIZ
MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural da oy pusulasında 12. sırada sandığa gitmelerinden memnun olduklarını belirterek şöyle konuştu:

Önemli olan milletin bize vereceği yerdir. Yer konusunda bir yorum yapmak gerekirse 12'den vurabilecek tek parti biziz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Sonuçta vatandaşın görebileceği bir yerdeyiz. Ama zaten MHP her zaman farkedilen bir parti. Milletimizin gönlünde taht kurmuş bir parti.

Diğer partiler yerleriyle ilgili yorum yapmışlar. Bizim için anketler ya da pusulalardaki yerler farketmiyor. Biz sandıktan birinci çıkacağız.
Kurada birinci sırada çıkan AK Parti'nin seçimlerden de birincvi çıkacaklarına yorumlaması milletin iradesine saygısızlık.

AK PARTİ 1., CHP 4., MHP 12.
12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde kullanılacak birleşik oy pusulasında partilerin sıraları belli oldu.

Çekilen kura sonucunda AK Parti oy pusulasında birinci, CHP dördüncü, Saadet Partisi 8. MHP 12. sırada yer alacak.

Partilerin oy pusulasındaki sırası şöyle:

1 Adalet ve Kalkınma Partisi
2 Demokrat Parti
3 Eşitlik ve Demokrasi Partisi
4 Cumhuriyet Halk Partisi 
5 Emek Partisi
6 Millet Partisi
7 Liberal Demokrat Parti
8 Saadet Partisi  
9 Halk ve Eşitlik Partisi
10 Halkın Sesi Partisi
11 Alternatif Parti
12 Milliyetçi Hareket Partisi
13 Özgürlük Ve Dayanışma Partisi
14 Halkın Yükselişi Partisi
15 Yurt Partisi
17 Türkiye Partisi
18 Genç Parti
19 Bağımsız Türkiye Partisi
20 Hak ve Özgürlükler Partisi
21 Türkiye Komünist Partisi
22 Milliyetçi Muhafazakar Parti
23 Büyük Birlik Partisi
24 Demokratik Sol Parti

ÜÇ PARTİ HAVLU ATTI
İşçi Partisi, Yeni Parti ve Barış ve Demokrasi Partisi seçimlere katılmayacağı için oy pusulası için yapılan kuraya katılmadılar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...