Başbakan Binali Yıldırım'dan Kurban Bayramı tatili açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, grup toplantısında yaptığı konuşmada Kurban Bayramı tatilinin de uzatılacağı müjdesini verdi.

ntv.com.tr 12.07.2016 - 11:57 | Son Güncelleme : 12.07.2016 - 13:38

Başbakan Binali Yıldırım'dan Kurban Bayramı tatili açıklaması

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

Sorunun yanıtını Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada verdi.

Konuşmasında Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığını hatırlatan Yıldırım, Kurban Bayramı'nın da uzatılacağını söyledi. 

Kurban Bayramı 12 Eylül Pazartesi günü başlıyor ve 4 gün sürüyor. Tatilin 9 güne çıkması için 16 Eylül Cuma gününün de tatil ilan edilmesi gerekiyordu.

Yıldırım, "Yollarımız, havaalanlarımız bayram boyunca doldu taştı. Ramazan Bayramı tatili 9 güne uzatıldı. Benzer bir şey Kurban Bayramı'nda da inşallah olacak. Kurban Bayramı'nda da bayramın evveli bayramla birleştirilecek" diye konuştu.

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Mübarek Ramazan Bayramını geride bıraktık. Az önce grup başkanvekilimiz size Kurban Bayramı müjdesini de verdi. Şimdiden Meclis çalışmalarımızın ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bundan 21 sene önce 11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa katliamı yaşandı. Yakamıza taktığımız bu çiçek Srebrenitsa çiçeği. Hazırlanan bu çiçekler Srebrenitsa katlimanı dünyaya hatırlatıyor. 

Bilge kral İzzetbegovic "Soykırımı unutmayın, unutturmayın" demişti. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanabilir. Bugün öğleden sonra AK Partili kadın milletvekilleri ve kadın kolları başkanlarımız soykırım mağdurlarını anmak üzere bir araya gelecekler. Avrupa'nın göbeğinde 8 bin 372 şehidin verildiği bu soykrım unutulmayacak, unutturmayacağız. 

Dünyanın gözü önünde 8 binden fazla Bosnalı erkek eşlerinin, çocuklarının önünde katledildi. Srebrenitsa ve çevresini korumakla görevlendirilen BM güçleri katliamına seyirci kaldı. BM bir insanlık utancına seyirci kaldı. Savunmasız insanları korumaları gerekirken, katliama seyirci kalmayı kabul ettiler. 

Onlar Türkiye'de terörle mücadeleye laf edeceklerine Avrupa'nın göbeğindeki bu insanlık suçuna karşı neden duyarsız kaldılar, önce bunun hesabını versinler. Srebrenitsa'da yaşanan hadise İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra görülen en büyük acıdır. 

Dün Bosna'da yaşanan hadiseler Ortadoğu ve dünyanın değişik coğrafyalarında yaşanmaya devam ediyor. Nasıl Bosna halkının yanındaysak şimdi de Suriye'nin yanındayız. Milyonlarca göçmeni bağrımıza bastık.

9 GÜNDE 1 MİLYON KİŞİ

İnsana daha çok yatırım yapacağız. Trafik kazalarında yollardan kaynaklanan kusur çok az, istatistiklere bile girmiyor. 

Geçtiğimiz ay çok güzel işlere imza attık. Osmangazi Köprüsü'nü hizmete aldık. Osmangazi Köprüsü dünyanın 4. büyük köprüsüdür. 50 yıldır Türkiye'nin gündeminde olan köprü, ha yapıldı ha yapılacak denilerek dillere destan oldu. AK Parti gelince gerçek oldu. 

9 gün boyunca vatandaşımıza bir güzellik yapalım dedik, işletici firma gerekli fedakarlığı gösterdi ve vatandaşlarımız körfezi dolaşmaktan ve gemi kuyruğunda beklemekten kurtuldu. İşte medeniyet ve millete hizmet bu. 9 günde 1 milyonun üzerinde vatandaş bu rahatlıktan ve konfordan yararlandı. 

Osmangazi Köprüsü hem hayat kurtardı hem zaman tasarrufu yaptı hem de İzmit üzerindeki bayram trafiğini rahatlattı. Ulaşımda 3 prensibimiz var; az yakıt, az vakit, az nakit... Ulaşımda hız felakettir, bilişimde hız berekettir.

"EKONOMİ DAHA DA GELİŞECEK"

Arife günü Bakanlar Kurulu'nda bir ilki gerçekleştirdik. Bakanlar Kurulu'nu milletimize açtık. Türkiye'nin yatırımcısının yüzünü güldürecek, iş kurmayı kolaylaştıracak, çek denen ödene aracını daha güvenli hale getirecek, esnaftan büyük yatırımcıya herkesin yüzünü güldürecek çok önemli kararlar aldık. Bu kararlarla zaten iyi giden ekonomimiz daha da gelişecek.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA UÇUŞ REKORU

Kısa bir süre önce havalimanında patlama oldu, Türkiye mahvoldu. Artık turizm biter, Türkiye bir daha ayağa kalkamaz' dediler. 

Bu ülkeyi, bu milleti tanımayanlar, bir kez daha yanıldılar. Atatürk Havalimanı'nda, bayramın son gününde, cumhuriyet tarihinin rekor uçak inişi ve kalkışı gerçekleşti.
Atatürk Havalimanı'nda Ramazan Bayramı'nın son günü Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. O gün tam bin 443 uçuş-kalkış gerçekleşti. 13 yıl önce, AK Parti iktidara gelmeden önce Türkiye'nin bütün hava sahasındaki uçak sayısı bin 100'dü, sadece Atatürk Havalimanı'nda bir günde bin 443 uçak indi ve kalktı. İşte Türkiye bu, Türkiye'yi terörle yıldırmak isteyenler bir kez daha Türkiye'nin gücünü görmüş oldu.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda rekor kırıldı ve aynı gün 785 uçak trafiği gerçekleşti. Brüksel'deki saldırı sonrası, havaalanı 10 gün kapalı kaldı. Atatürk Havalimanı ise saldırının ardından gece saat 02.00' de tekrar normal hizmetine döndü. Bu Türkiye'nin gücüdür, Türkiye'nin her türlü olağanüstü duruma karşı her zaman hazır olduğunun göstergesidir.

"İSRAİL MUTABAKATI İÇİN İLERİ GERİ KONUŞANLAR VAR"

Artık dostlukları artıracağız, düşmanlıkları azaltacağız dedik. İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizi normale döndürdük. İsrail mutabakatıyla ilgili ileri geri konuşanlar var. Biz Gazze ve Filistin'de perişanlık içinde dünyaya kapalı yaşayan kardeşlerimize faydası olacaksa elbette mutabakata varırız.

İsrail'in resmen özür dilemesi gerçekleşti. Mavi Marmara için tazminat ödenmesi gerçekleşti. Bir şart vardı uzun süre direndiler. Gazze'ye uygulanan ambargonun gevşetilmesi... Bu konuda çok çetin müzakereler oldu. Nihayet bu şartı da İsrail tarafı kabul etti. 

"İSRAİL MUTABAKATI BU HAFTA MECLİS'E GELECEK"

Bu mutabakat ilk semeresini bayramın ilk günü gösterdi. Bayramdan önce Mersin'den yüklenen 11 bin tona yakın insanı yardım, gıda, giyecek, ilaç Gazze'deki kardeşlerimize bayram sevinci olarak götürüldü. İşte mutabakatın faydası bu. Bundan sonra elektrik olmayan, altyapısı bozulan, sanayisi, iş hayatı durmuş, sağlık hizmeti verilemeyen o bölgelerin tekrar ayağı kalkmasında Türkiye başrolde olacak. Türkiye'nin liderliğinde, rehberliğinde bölgede şartlar normale dönecek, sıkıntı yaşayan Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak. Filistin davasını savunma, süslü laflarla olmaz, icraatla olur. Ortaya birtakım eserler koymakla olur. TOKİ orada konut yapıyor, TİKA orada hastane yapıyor. Odalar Borsalar Birliği, Batı Şeria'da Enez bölgesinde organize sanayi bölgesi kuruyor. Önümüzdeki günlerde Gazzeye elektrik sağlanması için Enerji Bakanlığımız harekete geçiyor. 

Bu hafta Meclis'e gelecek ve uluslararası ikili anlaşma olarak onaya sunulacak. İsrail ile uzun zamandan beri varolan anlaşmazlıklar da diplomatik sorunlar da bir ölçü de çözülmüş olacak.

Bu anlayışımız sadece İsrail ile sınırlı kalmayacak. Bölgemiz ve ülkemizin menfaatini koruyarak dostluklarımızı artırmaya devam edeceğiz. Rusya ile uçak düşmesiyle başlayan kriz 6 ay sonra sona erdi. Süratle ekonomik alanda turizm alanında ve birçok alanda karşılıklı işbirlikleri başladı. İlk semeresini turizmde gördük.

İÇ TÜZÜK İÇİN MUHALEFET İLE GÖRÜŞME

AK Parti Grubu olarak, bu hafta içinde, Meclis'in daha verimli çalışabilmesi için TBMM İçtüzüğü değişikliği konusunda diğer siyasi parti gruplarıyla görüşeceğiz. Bir mutabakat oluşacağını ümit ediyorum. 

"VATANDAŞ ACİLE KIZ BAKMAYA GİDİYOR"

Türkiye sağlıkta büyük bir dönüşümü gerçekleştirdi. Sağlık AK Parti iktidarının başarı öykülerinden bir tanesidir. AK Parti iktidarından önce vatandaş hastaneye sağlam gider hasta çıkardı. AK Parti döneminde sağlıkta memnuniyet oranı yüzde 75'in üzerine çıktı.

Dün bir arkadaşım söyledi. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyormuş. Tedavi olmaya değil kız bakmaya gidiyorlarmış. Evlendirmek için oğlunu kızını, hastaneler o kadar şirin hale geldi ki gidip orada dostluklar kuruluyor. Yuvalar kurulmak için ziyaret yapılıyor. Acil servisler sadece tedavi etmiyor. Yuva kurmak için de hizmet veriyor. Geldiğimiz nokta bu. Aile hekimliği uygulaması hayata geçti, bütün vatandaşlar temel sağlık hizmetlerini ücretsiz alabiliyor. 

"DÜNYA FELAKETİN BOYUTLARINI GÖRMELİ" 

Suriye meselesinin çözümsüz kalması başta DAEŞ olmak üzere terör olayları için zemin hazırlamaktadır. Ana muhalefet partisi bizi suçluyor. Ben tek bir cevap veriyorum 2013'te DAEŞ'a karşı karar alınırken CHP neden hayır oyu verdi. Önce bunun cevabını versin sonra bununla ilgili bize suçlamalarda bulunsun. Dünyanın DAEŞ'tan haberi yokkken Türkiye yeni bir örgütün kurulduğunu tüm dünyaya duyurdu. Bir lafı konuşmadan önce bir suçlamada bulunmadan önce işin aslı nedir ona göre konuşmak lazım.

Senin teröristin iyi benim teröristim kötüdür anlayışı en büyük belayı sizin başınıza açacak. Türkiye'nin terörle mücadelesinde daha ciddi, NATO üyesi olarak destek alma hakkı vardır. NATO sorumluluğunu yerine getirmezse Avrupa'yı daha büyük sorunların beklediğini anlaması gerekmektedir. Bugün göçmenlerin nüfusu 60 milyonu buldu. 194 ülkenin 160'ından daha fazla nüfusa sahip. Felaketin boyutlarını bütün insanlık görmeli. Şam'ın güvenliği Paris'in güvenliği, Bağdat'ın güvenliği New York'un güvenliği kadar önemlidir. Bağdat işgal edilmeseydi DAEŞ diye bir örgüt olmayacaktı. 

"UYARILARIMIZIN DİKKATE ALINMASINI BEKLİYORUZ"

PYD terör örgütü değilmiş... Neymiş DAEŞ'a karşı mücadele ediyormuş. Bu sakat görüşten dostlarımızın vazgeçmesini bekliyoruz. Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü alt edemezsiniz. Uyarılarımızın daha da dikkate alınmasını bekliyoruz. Terör karşısında çifte standart terk edilmeli. Avrupa başkentlerine insalık suçlarına karşı gerekli tedbiri almayan devlet başkanları yakışmıyor. Avrupa kendi değerlerini tekzip etmekten vazgeçmeli."

Sayfa Yükleniyor...