Kurban eti nasıl saklanır?

Kurban bayramı'na sayılı günler kaldı. Peki kesilen kurbanın etleri nasıl saklanır? Türkiye Aşçılar Federasyonu'ndan Mustafa Cebeli anlattı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.09.2016 - 11:47 | Son Güncelleme : 06.09.2016 - 11:54

Kurban eti nasıl saklanır?

Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Cebeli, Kurban Bayramı'nda kesilen etlerin saklanması ve tüketimine ilişkin, "Eti ince bir şekilde doğrayıp, but, sırt, kaburga ve kemik tarafını ayrı ayrı kesmeliyiz. Etler kesilip dağıtıldıktan sonra bunu saklamamız gerekiyor. Bunun için etleri ve kemikleri ayrı sarıp ayrı tabaklara koymalıyız. Bu tabakları da buz görmeyecek şekilde dondurucunun içine yerleştirmeliyiz" dedi.

Cebeli, yaptığı açıklamada, vatandaşların et tüketimi ve saklanması konusunda gerekli bilgiye sahip olmadığını savundu.

'de kesilen kurban etlerinin hemen yenmesinin çok yanlış olduğunu, etlerin mutlaka dinlendirilmesi gerektiğini belirten Cebeli, etlerin iyi bir şekilde pişirilemediği ve saklanamadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"1-2 GÜN DİNLENDİRİLMELİ"

"Onun için de iyi bir lezzet elde edemiyorlar. Etler de sert oluyor. Normalde etler kesildikten sonra parçalanmadan önce kanın iyice çekilmesi ve etin dinlenmesi gerekiyor. Ondan sonra ne istediğinizi bilerek kesmeniz gerekiyor. Etler kemikli ise kemiklerini ayırıyoruz. Buttan ise buttan ayırıyoruz. Ve etleri birbirine karıştırmamız gerekiyor."

Cebeli, etlerin kesilip parçalandıktan sonra en az 1-2 gün dinlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Kurban kesildikten hemen sonra yemek istiyorsak, sırt kesimini ya da bonfile denilen bölgeleri ayırt etmemiz ve yine dinlendirmemiz lazım. O eti de fazla dövmememiz gerekiyor. Dövüldüğünde daha fazla sertleşiyor. Eti kestikten hemen sonra tencereye koyup pişirirsek de et sertleşiyor." diye konuştu.

YUMUŞAK ET TÜYOSU

Kurban kesildiği gün pişirilecek etlerin lop ya da but kısımlarının kuşbaşı doğrandıktan sonra iyice kaynatılıp suyu çekmesi gerektiğini ifade eden Cebeli, "Eğer suyunu çektikten sonra hala sertse ve kanını atmamışsa onun için de biraz su ilave edip tekrar o suyu da çekmesini sağlamamız gerekiyor. Bunları yaparsak etimiz son derece yumuşak oluyor. Bu sayede en kısa zamanda daha yumuşak et yemeği pişirilebilir" şeklinde konuştu.

'de kurban etinin bir sonraki Kurban Bayramı'na kadar saklanarak tüketildiğine de değinen Cebeli, etin saklanma biçimi hakkında şunları kaydetti:

"Eti ince bir şekilde doğrayıp, but, sırt, kaburga ve kemik tarafını ayrı ayrı kesmeliyiz. Etler kesilip dağıtıldıktan sonra bunu saklamamız gerekiyor. Bunun için etleri ve kemikleri ayrı sarıp ayrı tabaklara koymalıyız. Bu tabakları da buz görmeyecek şekilde dondurucunun içine yerleştirmeliyiz. Kurban etlerimizi -18 derecede saklamalıyız. Et buzu görürse tamamen özelliğini kaybediyor. Bu nedenle iyi sarmalıyız."

Sayfa Yükleniyor...