'Kurbanımızı Bayram'dan önce kestik'

Hakkari’de şehit olan askerlerin evlerine ateş düştü. Gözyaşlarına boğulan aileler, evlatları için ağıtlar yaktı. Şehit İbrahim Geçer’in annesi ''Biz kurbanımızı Kurban Bayramı'ndan önce kestik'' dedi.

19.10.2011 - 13:25

'Kurbanımızı Bayram'dan önce kestik'

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada 24 asker oldu, 18 asker de yaralandı.

Saldırıda şehit olan askerlerin isimleri belli oldu. Saldırıda şehit olan askerler şöyle;

''Jandarma Üsteğmen Murat Bek (Yozgat), Jandarma Kıdemli Başçavuş İbrahim Geçer (Konya), Piyade Astsubay Bilal Özcan (İstanbul), Piyade Uzman Çavuş Halil Özdoğru (Sinop), Piyade Uzman Çavuş Mustafa Aslan (Çorum), Piyade Uzman Onbaşı Reşit Eracan (Elazığ), Piyade Çavuş Koray Özel (Adana), Piyade Çavuş Yunus Yılmaz (Ankara), Piyade Çavuş Birol Elmas (Sakarya), Piyade Onbaşı Mesut Cengiz (Hatay), Piyade Onbaşı Mesut Kazanç (Erzurum), Piyade Onbaşı Yavuz Çoban (Aksaray), Piyade Onbaşı Fikret Özer (Samsun), Piyade Onbaşı Hüseyin Güldal (Kocaeli), Piyade Onbaşı Soner Ateşsaçan (Artvin), Jandarma Er Eyüp Çolakoğlu (İstanbul), Piyade Er İdris Çam (Kahramanmaraş), Piyade Er Fevzi Kazak (Gaziantep), Piyade Er Mehmet Çetin (Aydın), Piyade Er Süleyman Kalkan (Isparta), Piyade Er Ahmet Tunçer (Bitlis), Piyade Er Mehmet Ağgedik (Elazığ), Piyade Er Ramazan Akın (Ağrı), Piyade Er Ufuk Bozkurt (Kırklareli)''

Ülkeyi yasa boğan saldırıda şehit olan askerlerin evlerinde büyük yas var.

GERİDE SON MEKTUBU KALDI
Er Yavuz Çoban’ın şehit olduğu haberi askeri yetkililer tarafından Aksaray’da oturan ailesine verildi.

Kardeşi Fatih Çoban’ın ardından acı haberi öğrenen Ekrem Çoban ve anne Durnane Çoban göz yaşlarına boğuldu.

Pancar taşımacılığı yapan Ekrem Çoban bir subaya sarılarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Şehit Yavuz Çoban'ın ailesine gönderdiği son mektupta ''İzne gelmeyi düşünüyorum ama bu patlamalar falan gidip gelmek çok sıkıntılı onun için temelli gelmeyi düşünüyorum. Kendinize iyi bakın Allah'a emanetsiniz'' yazdığı öğrenildi.

ŞAFAĞA 38 GÜN KALMIŞTI
Kahramanmaraş’ın Döngele beldesinde yaşayan şehit Piyade Çavuş İdris Çam'ın evi yakınlarının akınına uğradı. Şehit İdris Çam’ın yakınları fenalık geçirdi.

Şehit babası Ali Çam, ''Vatan sağolsun. Oğlumla ayın 14'inde konuşmuştuk. 19 Ekim'de operasyona çıkacağını söylemişti'' dedi.

Şehit kardeşinin fotoğraf albümüne bakan ağabey Cuma Çam gözyaşlarına hakim olamadı.

Kardeşinin terhisine 38 gün kaldığını söyleyen Çam, ''Kardeşimle dün konuşmuştum. İyiyiz diyordu. Ben arar hep terhisine kaç gün kaldığını söylerdi. Acımız çok büyük'' diye konuştu.

Çam'ın 6'sı kız 10 kardeşinin olduğunu ve askere gitmeden önce bir fabrikada çalıştığı öğrenildi.

KİMSE SAKİNLEŞTİREMEDİ
Şehit Jandarma Er Fevzi Kazak'ın Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Zeytinli Mahallesi'nde bulunan baba ocağında da ağıtlar yükseldi.

Acı haberi alan aile fertleri, gözyaşlarına hakim olamadı. Anne Fatma Kazak, evlerinin penceresinden askeri yetkilileri görünce gözyaşlarına boğuldu. Şehidin kardeşlerini polisler güçlükle sakinleştirildi. Sağlık ekipleri, şehidin yakınlarını sakinleştirmek için iğne yaptı.

Şehit Er Fevzi Kazak'ın 1,5 ay sonra terhis olacağı öğrenildi.

‘KURBANIMIZI BAYRAMDAN ÖNCE KESTİK’
Saldırıda şehit olan 36 yaşındaki Kıdemli Başçavuş İbrahim Geçer'in Konya'nın Akşehir ilçesindeki evinde de gözyaşı hakim.

Şehidin annesi Fatma Geçer, ''Biz kurbanımızı Kurban Bayramı'ndan önce kestik'' diyerek gözyaşı döktü. Şehidin evine Türk bayrakları asıldı.

Şehit Geçer'in babası Mehmet Geçer'in 2 yıl önce yaşamını yitirdiği, şehidin Mehmet Batuhan ve Murat adında iki çocuğunun olduğu öğrenildi.

‘PKK’NIN ADAMLARI MAAŞ ALIYOR’
Üsteğmen Murat Bek'in şehit düştüğü haberi, Yozgat'ın Söğütlüyayla köyündeki baba evine çabuk ulaştı.

Şehidin babası Abdullah Bek, kardeşi Ferhat Bek ve annesi Elmas Bek, sinir krizi geçirdi. Acılı anne, Jandarma Binbaşı Süleyman Gürz'e sarıldıktan sonra baygınlık geçirdi.

Abdullah Bek, şunları söyledi:

''Vatanı olmayanın dini olmaz. Hepimiz bu vatan için ölmeye hazırız. Bir oğlum daha var, o da gerekirse vatan için şehit olmaya hazır. Ben de baştan hazırım.

Ben hepsine üzülüyorum. Onların ocağına düştüğü gibi ateş benim de bağrıma düştü. Neden şehit olsun yavrularımız. PKK'nın adamları doğuda maaş alıyor. Vatandaşların çocukları askerde şehit oluyor. Büyüklerimiz bunu duysun.”

Şehit Üsteğmen Murat Bek'in nişanlı olduğu ve evlilik hazırlığı yaptığı belirtildi.

ARTVİN ŞEHİDİNE AĞLIYOR
21 yaşında Hakkari’de şehit düşen Piyade onbaşı Soner Ateşsaçan'ın Artvin'in Yusufeli ilçesinde yaşayan ailesi karalar bağladı.

Askeri görevliler, şehidin babası Mehmet ve annesi Fadime Ateşsaçan'a acı haber ilettiler.

Şehit Ateşsaçan'ın akrabaları ve komşularının taziye ziyaretine geldiği baba evine Türk bayrağı asıldı.

ANNESİYLE DÜN KONUŞTU
Eyüp Çolakoğlu'nun şehit düştüğü haberi İstanbul'un Avcılar ilçesinde yaşayan ailesini perişan etti.

Şehidin üvey babası Yaşar Ergin, "En son dün annesiyle konuşmuş. İzne geleceğini söylemiş ama nasip olmadı. 7 aylık askerdi" dedi.

Ailenin yaşadığı binaya Türk Bayrağı asılırken, evin önünde ambulanslar hazır bekletildi.

‘GÖREVE GİDİYORUM, 8 GÜN ARAYAMAM’
Samsun’da askeri görevliler, sağlık görevlileri ile birlikte gittikleri Piyade Çavuş Fikret Özer’in Atakum ilçesinde yaşayan ailesine acı haberi verdi.

Oğullarının şehit olduğu haberini alan anne İnci ve baba Celal Özer gözyaşlarına hakim olamadı.

Üç kardeşin en büyüğü olan ve 8 ay önce askere gittiği öğrenilen şehidin babası Celal Özer, ''Saat iki gibi oğlumun şehit olduğu haberi geldi. En son dün akşam telefonla görüştüm. 'Göreve çıkacağız baba', sekiz gün arayamam' dedi. Aziz Türk milleti sağolsun. Hainlere fırsat verilmesin. Hainlerin biran önce işlerinin bitirilmesi lazım.''

Şehidin evinin bulunduğu apartmana da Türk bayrağı asıldı.

‘KIZANIMA DOYAMADIM’
Kırklareli'nin Vize ilçesinde yaşayan Bozkurt ailesi, oğulları Piyade Er Ufuk Bozkurt'un şehit haberini alınca yıkıldı.

Baba Fedai Bozkurt, ''Oğlum oğlum gitti'' diye feryat ederek baygınlık geçirdi. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği baba Bozkurt daha sonra ambulansa alındı. Fenalaşan anne Naciye Kösem de Vize Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Şehidin anneannesi Sebahat ve dedesi Halim Kösem'e sağlık ekipleri tarafından sakinleştirici iğne yapıldı.

Sebahat Kösem, feryat ederek, ''Zor ayrılık bu. Torunuma doymadan ellerimle büyüterek askere gönderdim. Ah ben kızanıma, yavruma doymadım. Ona kıyanların elleri kırılsın. Ben askere gönderdikten sonra torunumu 4 kez görebildim. Biri birimize hasret gittik'' diye gözyaşı döktü.

Bu arada şehit yakınlarını ziyaret eden Tekirdağ'ın Saray Kaymakamı Gülihsan Yiğit de şehit dedesi Halim Kösem'e sarılarak, birlikte ağladı.

Şehidin evine Çakıllı Belediyesi tarafından Türk bayrağı asıldı. Teskeresine 5 ay kalan şehit Ufuk Bozkurt'un iki gün önce babasını arayıp, ''Baba ben izine gelmek istiyorum'' dediği öğrenildi.

ANA YÜREĞİ DAYANAMADI
Jandarma çavuş Birol Elmas'ın Sakarya'daki baba ocağında da büyük hüzün var.

Oğlunun şehit olduğu haberini evinin bahçesinde alan anne Mübyen Elmas, baygınlık geçirdi. Hazır bekletilen sağlık ekiplerince ambulansa alınan anne Elmas, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Diğer yandan, şehit askerin ilköğretim okulu öğrencisi yeğeni Melisa Elmas, dayısı ile birkaç gün önce telefonda konuştuğunu anlatarak, dayısının kendisinden fotoğraflarını istediğini söyledi.

Birol Elmas'ın babasının bir kaç yıl önce vefat ettiği, 3 kardeşi olduğu öğrenildi.

‘BUNA BİR ÇARE BULUN’
Jandarma Komando Er Mehmet Çetin'in şehit olduğu haberi Aydın'ın Nazilli ilçesine bağlı Beğerli köyünü yasa boğdu.

Anne Şerife Çetin ve baba Bekir Çetin gözyaşlarına hakim olamadı.

Anne Şerife Çetin, ''Buna bir çare bulun. Bu daha ne kadar gidecek? Daha ne kadar şehit vereceğiz. Canlarımız boşa gidiyor. Üzüntümüz çok büyük. Askerliğinin bitmesine 3-4 ay kalmıştı. Dört gözle yolunu bekliyorduk'' diye konuştu.

Şehidin 5 kardeşin en küçüğü olduğu, askerliğinin bitmesine 100 gün kaldığı öğrenildi.

Acı haberi alan şehidin akrabaları ve yakınlarının eve geldiği görüldü.

‘OĞLUMUZU VATANA KURBAN VERDİK’
Hakkari’deki saldırıya Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Denizciler beldesinde şehit verdi.

Jandarma Er Mesut Cengiz'in ailesi, oğullarının şehit olması haberi üzerine gözyaşlarına boğuldu.

Anne Sultan Cengiz, ''Oğlumuzu vatana kurban verdik'' dedi. Şehidin amcası Emin Cengiz ise ''Evladımız vatan için şehit oldu. Vatan sağolsun'' diye konuştu.

Bekar olduğu belirtilen şehit er Mesut Geçer'in askere 4 ay önce gittiği öğrenilirken, acı haberi duyan yakınları ve komşuları taziye ziyaretinde bulundu. Bu arada, şehidin baba evine Türk bayraklarının asıldığı görüldü.

İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Aygen, İlçe Emniyet Müdürü Kamil Yıldızkaya, Denizciler Belediye Başkanı Eshabil Soydan da şehit evine gelerek, aileye başsağlığı dileklerini iletti.

‘SÜLEYMANIMA BİR ŞEY Mİ OLDU?’
Şehit düşen Jandarma Er Süleyman Kalkan'ın, memleketi Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Sücüllü beldesindeki evinde yas var.

Evinin önünde otururken askeri araçlar ve 2 ambulanstan oluşan konvoyu karşısında gören anne Şerif Kalkan, araçların önüne geçerek, konvoyu durdurdu. Anne Şerif Kalkan, ''Oğlum Süleymanıma bir şey mi oldu? Siz nereye gidiyorsunuz'' diyerek feryat etti.

Anne Kalkan, sağlık görevlilerinin sakinleştirici iğne yapılması teklifini de reddetti.

Babasını üç yıl önce kaybeden şehit Süleyman Kalkan'ın ailesi büyük acı yaşarken, belde halkı da ailenin acısını paylaştı.

Anne Şerif Kalkan,''Yavrum, Süleymanım evimin direği. Bir sen kalmıştın, şimdi beni bırakıp gittin. Ben sana 'Hakkari'ye gitme yavrum' dedim dinlemedin beni kuzum'' ağıtlar yakarak, gözyaşı döktü.

Şehit Jandarma Er ile aynı ismi taşıyan dedesi Süleyman Kalkan ''Ben bu çocuğumu kendi ellerimle büyüttüm askere yolladım. Şehit olsun cenazesi gelsin diye mi askere yolladım? Ne olacak bu böyle devam mı edecek? Askere giderken balkona astığı bayrak orada duruyor. Şimdi şehit bayrağını asıyorlar, Allah'ım ben nasıl dayanacağım'' dedi.

Süleyman Kalkan'ın bekar olduğu, terhisine yaklaşık 4 ay olduğu öğrenildi. Kalkan'ın 5 çocuklu Kalkan Ailesi'nin en büyük çocuğu olduğu, babasının ölümünün ardından ailesine baktığı ve çobanlık yaptığı kaydedildi.

‘YETER ARTIK’
Şehit er Mehmet Ağgedik'in Elazığ'da yaşayan ailesi, oğullarını kaybetmenin acısını yaşadı.

Şehit haberinin duyulmasının ardından komşuları tarafından apartmana Türk bayrakları asılırken evi ziyaret eden bazı yakınları fenalaştı.

Ağgedik'in babası Bekir Ağgedik, gazetecilere yaptığı açıklamada ''Vatan sağolsun ne yapalım başka bir şey yok'' dedi.

En son pazartesi günü görüştüğü oğlunun 8 aylık asker olduğunu ifade eden Ağgedik, ''Milletimizin başı sağ olsun ne yapalım. Yeter bu artık'' diye konuştu.

Ağgedik'in 3 kardeşin en büyüğü olduğu, askere gitmeden önce bir avukatın yanında çalıştığı, yaz mevsiminde Ağın ilçesinde dedesine tarlada yardım ettiği öğrenildi.

İKİ HAFTA ÖNCE NİŞANLANDI
Elazığ'ın verdiği diğer şehit 25 yaşındaki Uzman Çavuş Reşit Ercan'ın hikayesi de yürek burktu.

Fatih Mahallesi'ndeki iki katlı kerpiç evde yaşayan aileye, Ercan'ın şehit olduğu haberi askeri yetkililer tarafından verildi.

Ercan'ın oturduğu eve büyük bir Türk bayrağı asılırken, şehidin eve gelen bazı yakınları baygınlık geçirdi.

Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan da eve gelerek şehit Ercan'ın babası İsrafil Ercan'a başsağlığı diledi.

6 çocuklu ailenin en küçüğü olduğu belirtilen Ercan'ın 15 gün önce izne geldiği, izindeyken amcasının kızıyla nişanlandıktan sonra Çukurca'ya döndüğü öğrenildi.


AFGANİSTAN’DAN GELDİ, HAKKARİ’DE ŞEHİT OLDU
41 yaşındaki Uzman Çavuş Halil Özdoğru'nun Sinop'taki baba evi diğer şehit evleriyle aynı kaderi paylaştı.

Acı haberi duyan şehit uzman çavuşun yakınları fenalık geçirdi.

5 kardeşin ikincisi olan şehit Uzman Çavuş Özdoğru'nun Çukurca'dan önceki görev yerinin Afganistan olduğu öğrenildi.

Güçlükle ayakta durduğu gözlenen şehidin babası Osman Özdoğru, oğluyla en son bir ay önce görüştüğünü belirterek, ''Vatan sağolsun, Allah geride kalan askerlerimize uzun ömürler versin, terörle mücadele gücü versin'' dedi.

Oğlunun kısa süre önce memleketi Sinop'a izne geldiğini ifade eden anne Şehriye Özdoğru da, ''Afganistan’dan yeni gelmişti. İzne geldiğinde az kaldı, daha doyamadan şehit oldu'' diyerek ağıt yaktı.

Şehidin evli ve 3 çocuk babası olduğu, ailesinin ise kent merkezindeki askeri lojmanlarda yaşadığı öğrenildi.

OĞLUYLA DÜN KONUŞTU
Şehit Piyade Onbaşı Hüseyin Güldal'ın Kocaeli Karamürsel'deki evinde hüzün yaşanıyor.

Karamürsel'in Yalakdere köyünde yaşayan şehit Güldal'ın annesi Münevver Güldal ve babası Mustafa Güldal'a acı haberi askeri yetkililer verdi. Şehitlik haberini alan ve sinir krizi geçiren aileye sağlık ekipleri müdahale etti. Acı haberin duyulmasının ardından taziye ziyareti için şehidin evine gelen yakınları, Türk bayraklarıyla evi donattı.

Gözyaşlarını hakim olamayan şehidin annesi Güldal, oğlu ile dün telefonla görüştüğünü söyledi.

"BİN TANE DAHA KAZANÇ VAR"
Şehit piyade onbaşı Mesut Kazanç'ın Erzurum'daki baba ocağında büyük üzüntü yaşanıyor.

Palandöken ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Konaklı Mahallesi'nde ikamet eden şehit piyade onbaşı Mesut Kazanç'ın ailesine acı haber, 9. Kolordu Komutanlığı'ndan gelen askeri yetkililer tarafından verildi.

Haberin duyulmasıyla birlikte Kazanç'ın annesi Mesude Kazanç ile babası Şevket Kazanç ve kız kardeşleri fenalık geçirdi. Kazanç'ın ailesi daha sonra köye gelen ambulans ve askeri araçlarla Erzurum'daki hastanelere kaldırıldı.

Kazanç'ın amcasının oğlu Ahmet Kazanç, bir askeri yetkilinin kendilerine başsağlığı dilediği bir sırada, ''Şehitler ölmez, vatan da bölünmez. Bin tane daha Kazanç var. Bin tanesi de vatana feda olsun'' diye konuştu.

Öte yandan, 5 kız kardeşi bulunan şehit Mesut Kazanç'ın, ailenin tek erkek çocuğu olduğu ve tezkeresini almaya 5 ay kaldığı öğrenildi.

HAFTA SONU NİŞANI VARDI
Şehit Jandarma Er Ramazan Akın'ın (20) Ağrı'nın Hamur ilçesine bağlı Aşağı Yenigün köyündeki evinde hüzün yaşanıyor.

Şehitlik haberi Aşağı Yenigün köyü muhtarı olan baba Mehmet Akın'a yetkililerce iletildi. Haberin duyulmasının ardından Şehit Ramazan Akın'ın baba evi bayraklarla donatıldı ve taziye ziyaretlerine gelenlerle doldu.

Bu arada, 8 aylık asker olduğu öğrenilen ve yedi çocuktan ikincisi olan Ramazan Akın'ın ağabeyi Taner Akın'ın hafta sonu nişan töreni yapacağı öğrenildi.

ANNE YILMAZ FENALIK GEÇİRDİ
Şehit piyade Çavuş Yunus Yılmaz'ın (21), Ankara'nın Pursaklar ilçesindeki baba ocağında yas var.

Acı haberi askeri yetkililerden alan şehidin annesi Gülhanım Yılmaz ve baba Hasan Yılmaz fenalık geçirdi. Anne Yılmaz'a sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Baba Hasan Yılmaz, oğlu ile dün akşam telefonla görüştüğünü anlattı. Açıköğretim Fakültesi elektrik ön lisans programından mezun olan Şehit Piyade Çavuş Yunus Yılmaz 4 kardeşin en küçüğü olduğu öğrenildi.

Bu arada, şehit evinde taziye çadırı kuruldu. Şehit Piyade Çavuş Yunus Yılmaz'ın cenazesinin yarın Kocatepe Camisi'nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verileceği bildirildi.

ŞEHİT EVİNE TÜRK BAYRAKLARI
Şehit Piyade Asteğmen Bilal Özcan'ın (27) Bilecik Pazaryeri'ndeki baba evinde yas var.

Pazaryeri'ne bağlı Dereköy'de yaşayan baba Ali Osman Özcan ve anne Sadiye Özcan'a oğullarının şehit olduğu haberi, askeri yetkililerce verildi. Acı haberi alan aile üyeleri fenalaştı, sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin evine gelen İlçe Müftüsü Eyüp Aydın şehit Asteğmen Özcan için dua etti. Köy halkı da evlerine Türk bayrakları astı.

Saldırıda şehit olan 24 asker. Saldırıda şehit olan 24 asker.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...