Kurbanın eşinden 'seri katil'e: Bir tabanca için değer miydi?

Kayseri'de daha önceden 6 kişiyi öldüren Hamdi Kayapınar, güvenlik görevlisi cinayeti ile ilgili ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada öldürülen güvenlik görevlisinin eşi zanlıya "Bir tabanca için değer miydi?" diye sordu. Mahkeme, duruşmada garip davranışlar sergileyen zanlının akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesini istedi.

İHA 07.11.2018 - 12:21 | Son Güncelleme : 07.11.2018 - 12:23

Kurbanın eşinden 'seri katil'e: Bir tabanca için değer miydi?

Kayseri'de seri cinayet zanlısı Hamdi Kayapınar'ın yargılanmasına başlandı.

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında, tutuklu sanık Hamdi Kayapınar ile öldürülen güvenlik görevlisi Sami Yılmaz’ın eşi Yıldız Yılmaz, annesi Gülizar Yıldız ve avukatlar hazır bulundu.

Yıldız Yılmaz, sanık jandarma tarafından duruşma salonuna alınır alınmaz, “Sen adisin, yavruları öksüz bıraktın” diye bağırdı.

Sanığın boynunu büktüğü ve titrediği görülürken, mahkeme başkanı tarafından sorulan sorulara cevap vermedi. Başkan’ın ‘sen mi öldürdün?’ sorusuna “Bilmiyorum, ben öldürmedim” diyen sanık Hamdi Kayapınar, yere eğilerek tanık kürsüsüne doğru "gelmeyin, vurmayın" diye bağırdı.

BİR SERİ KATİLİN ANATOMİSİ

Ölen şahsın silahının sanığın evinde bulunduğu, kar maskelerinin evinden çıktığının sorulması üzerine sanık "bilmiyorum" cevabı verdi.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU

Şikayetçi Yıldız Yılmaz ise, “Bir tabanca için değer miydi? Tabancayı almak için öldürmüş. Sanık ile eşim arasında herhangi bir husumet yok, şikayetçiyim” dedi. 

Sanığa güvenlik kameraları izletilmek istendi ancak sanık Hamdi Kayapınar, boynunu bükerek "Vurmayın" diye bağırdı.

Mahkeme heyeti sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevkine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı şubat ayına erteledi.

16 YIL HAPİS YATTI

2 Ağustos günü saat 03.27 sıralarında Erenköy Mahallesi Şehit Komandolar Caddesi’nde bir villada meydana gelen olayda emekli uzman çavuş olan bekçi olarak görev yaptığı sırada av tüfeği ile saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Cinayet büro dedektifleri, yapılan fiziki çalışmalar sonucu 2000-2001 yılları içerisinde elde edilen güvenlik kamerası görüntülerindeki şüpheli şahıs ile elde edilen görüntüleri karşılaştırdı.

CEZAEVİNDEN NASIL ÇIKTI?

Olayın işleniş yönteminin kamuoyunda "seri katil" olarak bilinen 6 kişinin öldürülmesi ve 2 kişinin yaralanması olaylarını gerçekleştirdikten sonra yakalanan ve 16 yıl hapis yattıktan sonra 2017 yılı Şubat ayında tahliye olan ve Yıldırım Beyazıt Mahallesinde ikamet eden Hamdi Kayapınar’ı belirledi. Harekete geçen ekipler, 7 Ağustos sabah 5’de cinayet büro, özel harekat ve Jandarma KOM Şube Müdürlüğüne bağlı ateşli silah arama köpeği ‘Vadi’ eşliğinde yapılan operasyon sonucu Hamdi Kayapınar’ı gözaltına aldı. 2000-2001 yılları arasında 6 kişiyi öldüren, 2 kişiyi de yaralayan Kayapınar’ın evinde köpekle yapılan aramada ise, suçta kullanılan av tüfeği, geçtiğimiz günlerde öldürülen Sami Y.’ye ait ruhsatlı tabancı, maske, eldiven, bisiklet ve 83 av tüfeği fişeği elde edildi. Şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

3 AYRI SUÇTAN İDDİANAME 

Hayatını kaybeden Sami Y.’nin yakınları olan G.Y., Y.Y. ve G.Y.’nin müşteki olduğu iddianamede tutuklu bulunan Kayapınar hakkında ‘tasarlayarak öldürme’, ‘silahla kişinin kendisini tanınmayacak hale sokup gece vakti yağma’, ‘ruhsatsız silah bulundurma’ suçlarından savcılık iddianame hazırladı.
İddianamede tüm deliller ışığında şüphelinin daha önceden gerçekleştirdiği kasten öldürme olaylarındaki maktulün silahı bulunduğunu olay yerinde yaptığı keşifler ile tespit ettiği, olaydan önce iki kez olay yerine giderek olayı tasarladığı, bekçiden aldığı silahın ruhsatlı olduğun tespit edildiği belirtildi.

BİSİKLETLE GELİP SOL ELİ İLE ATEŞ ETMİŞ

Ayrıca iddianamede olay yerine şüphelinin bisiklet ile kar maske ile sol elinde eldiven takılı vaziyette bekçi kulübesine girdiği, av tüfeği ile 3 el ateş ettiği, maktulün hayalini kaybettiğinden emin olduktan sonra kırılan camdan içeri girdiği ve maktule ait silahı ve mermilere alarak olay yerinden kaçtığının ortaya çıktığı ifade edildi. Şüphelinin sağ elini kullanmadığı, sağ el üçüncü parmak da kırık olduğu için sol elini kullandığı da ortaya çıktı.

Sayfa Yükleniyor...