Kurbanlıklar haftaya Cuma İstanbul’a girecek

İstanbul'da kurbanlık hayvanların şehre girişlerine 13 Kasım Cuma günü saat 23.00'den itibaren izin verilecek.

Anadolu Ajansı 03.11.2009 - 12:37

Kurbanlık hayvanların şehre girişlerine, ilçe belediyelerince verilecek olan ''Kurbanlık Hayvan Giriş Belgesi''nin ibrazı koşulu ile 13 Kasım Salı günü saat 23.00'ten itibaren izin verilecek.

İstanbul Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından açıklanacak listede belirtilen yerler dışında kurban satışına izin verilmeyecek.

Kurban satış yerlerinde kurbanlık hayvan satışı yapacak olanların ilgili belediyeden alacakları giriş belgesini şehir girişlerindeki kontrol noktalarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerince yapılacak kontrolde göstermeleri gerekiyor.

İstanbul'daki kurban satış ve kesim yerleri, ilçe komisyonları tarafından yönetmeliklerle belirlenen kriter ve esaslara uygun olarak ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Müdürlüğünce onaylanarak tanzim edilecek.

Şartlara uygun olmayan yerlerde satış ve kesim izni verilmeyecek.

Kurban satış ve kesim yerlerinin denetimi ilçe komisyonları, ilçe tarım müdürlükleri, ilçe belediyeleri ve Veteriner Hizmetleri Müdürlüğünce oluşturulan ekiplerce yapılacak.

İl Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından uygun görülen kurban satış ve kesim yerlerinin adres ve telefonları İstanbul Valiliği, İstanbul Müftülüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve ilk kademe belediyelerinin web sayfaları ve basın aracılığıyla duyurulacak.

Kurban satış ve kesim yerleri ayrıca belediye ve muhtarlık ilan tahtaları ile cami girişlerine asılacak.

Kurbanların cadde, sokak, park, meydan ve otoban kenarlarında ve ilan edilen yerler dışında keserek veya kestirerek çevreye ve Hayvanları Koruma, Hayvan Sağlığı Zabıtası ve Kabahatler Kanunu'na aykırı davrananlar hakkında ilgili yasalar doğrultusunda gerekli idari cezalar uygulanacak.

Vatandaşların kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak bizzat kesmeleri veya vekalet yoluyla kestirmelerine yardımcı olunması amacıyla kesim yerlerinde yeteri kadar din görevlisi, veteriner, hekim, kasap ve yardımcı personel bulundurulacak.

Kurban kesme ve kestirme ücretleri yerel şartlara göre ilçe komisyonlarınca belirlenerek kamuoyuna ilan edilecek.

Belediyeler, il sağlık, il tarım ve il çevre ve orman müdürlükleri tarafından Kurban Bayramı boyunca denetim ekipleri oluşturulacak.

Dinen kurban olma niteliklerine sahip olmayan hayvanların nakli ve satışı engellenecek. Kurbanlık hayvanlardan hastalıklı olanlar için İl Tarım Müdürlüğü, ilçe belediyeleri ve Veteriner Hizmetleri Müdürlüğünce gerekli tedbirler alınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince Kurban Bayramı ile ilgili bilgilendirici afiş ve broşürler hazırlanarak vatandaşların görebileceği yerlere asılacak.

Kurban Bayramı süresince ilçe belediyeleri tarafından oluşturulacak ekipler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilgili birimlerince görevlendirilen yetkililer nöbet tutacak.

İhbar ve şikayetler için ilçe belediyelerinin beyaz masa telefonları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğünün (212) 533 66 76; 533 77 01 211; 521 34 00 562 46 31 ve 646 03 27 numaralı telefonları aranabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...