Küresel ısınma yaban koyunlarını kısalttı

Amerikan bilim dergisi Science'de yer alan araştırmaya göre, İskoçya'da yaşayan yaban koyunlarının boyları küresel ısınma nedeniyle kısaldı. Güçlü ve sağlıklı olanlar hayatta kalmalı ancak kışlar kısalıyor ve yumuşuyor.

Haberler 02.07.2009 - 22:49

Küresel ısınma yaban koyunlarını kısalttı

İskoçya'da, kışlar artık daha ılık geçtiği için yaban koyunlarının boylarının son çeyrek asırda küçüldüğü bildirildi.

Science dergisinin son sayısında yayınlanan araştırmaya göre, San Kilda takımadasındaki Hirta Adası'nda yaşayan Soay koyunlarının boyu küçüldü.

Sert iklime sahip adada, doğal seleksiyon uyarınca güçlü ve sağlıklı olanlar hayatta kalmalı ve hayvanların boyu daha uzun olmalıydı. Ancak araştırmacılar, hayvanların boyunun uzamak şöyle dursun kısaldığını belirlediler.

İngiliz biyologlar, havaların ısınmasının bu durumu açıkladığını düşünüyorlar. Öyle ki, kışlar kısalıp havalar yumuşadığı için, kuzuların daha fazla büyümesine ve ilk kışa girmeden daha fazla semirmelerine gerek kalmadı.

''Imperial College London'' profesörü Tim Coulson, ''Eskiden baharda doğduktan sonra yazın hızla büyüyen sağlıklı ve iri kuzular Hirta'daki çetin kış şartlarına dayanabilirlerdi. Şimdiyse iklim değişikliği yüzünden, yılın daha uzun bölümünde yiyecek ot bulabiliyorlar. Hayatta kalmaları kolaylaştı. Yavaş gelişen koyunlar da artık hayatta kalabiliyor. Dahası bunların sürü içindeki sayıları da artıyor'' dedi.

Araştırmaya göre, 1986'da bir aylık kuzular ortalama 15 kilo geliyordu. Aradan 20 yıl geçtikten sonra ise ortalama kiloları 13'e inmiş bulunuyor. Koyunların ortalama ağırlığı ise 25'ten 22 kiloya indi.

Uzmanlar, koyunların daha erken yaşta doğurmaya başlamasının da küçük kuzuların dünyaya gelmesinde etmen olduğunu düşünüyor.

Sayfa Yükleniyor...