Kürkçü: Ergenekon ile kol kolasınız

HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, Anayasa Mahkemesi'nin kararları "gayri milli" olarak tanımlayanların "Ergenekon ağzıyla konuştuklarını" savundu. Kürkçü, "Ergenekon ile kol kolasınız, şimdi de ağız ağıza konuşmaya başladınız ama bundan barış doğmaz" dedi.

Anadolu Ajansı 15.04.2014 - 17:42

Kürkçü: Ergenekon ile kol kolasınız

HDP Eşbaşkanı, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP'nin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşma yaptı.

"Asıl mesele Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kimin oturacağı değil, kalıcı barış ve çatışmasızlık ortamının nasıl gerçekleştirileceğidir" diyen Kürkçü, "Bu ülkenin, Çankaya yolunda koltuk sevdası için terleyenlere ihtiyacı yok. Çözüm süreci nasıl ilerletilecek esas üzerinde durmamız gereken bunlar" dedi.

Kürkçü, "Çözüm isteyen hükümet, kalekol yapmaz, parlamentoda, demokratik, yasal adımlarla halkın karşısına çıkar" diye konuştu.

Hakkari Valisi'ne yönelik eleştirilerde bulunan Kürkçü, "Valiyi ya görevden alın ya bir şey yapın. Doğacak her türlü gerginliğin arkasında hükümet unsuru olacaktır" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin kararları "gayri milli" olarak tanımlayanların "Ergenekon ağzıyla konuştuklarını" öne süren Kürkçü, "Ergenekon ile kol kolasınız, şimdi de ağız ağıza konuşmaya başladınız ama bundan barış doğmaz" ifadelerini kullandı.

Sosyal medya yasaklarına karşı olduklarını, bu konuda Meclis'te alınacak kararları engellemek için çaba göstereceklerini ifade eden Kürkçü, şunları söyledi: "Ancak bu kararlar Meclis'ten çıkarsa ve Anayasa Mahkemesi bunu bozarsa, biz bu bozma kararlarını onaylıyoruz, doğru buluyoruz.

Biz daha çok demokrasiyi güvence altına almak için sadece Anayasa Mahkemesi'nin değil bütün yargıçların, demokratik yönetimleri güvence altına alan bütün güçlerin aynı şekilde seslerini çıkartmaya devam etmelerini isteriz."

Hükümetin Rojava politikasını de eleştiren Kürkçü, "Hükümeti duvar ve hendek siyasetinden vazgeçmeye ve Rojava yönetimi ile iyi ilişkiler kurmaya davet ediyoruz. Ancak hükümet bu noktada da savaş tedbirlerinden vazgeçmiyor" dedi.

Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın "çıkan petrolden pay istemelerine" ilişkin açıklamalarını anımsatan Kürkçü, "Kışanak ve Amed halkının yanındayız. Onların talepleri bizim de taleplerimizdir" diye konuştu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun 1 Mayıs'ta Taksim'de kutlama yapılmasına izin verilmeyeceğini açıkladığını anımsatan Kürkçü, "Geçen yıl 'inşaat var' diyordu. Bu yıl inşaat bitti ama alan bizim değil. İşçiler nerede, HDP orada olacak. İşçiler, Taksim'de haklarını haykırmak için 30 yıl mücadele etti. Taksim ile ilgili kararınızı gözden geçirin" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...