'Kürt açılımı'nda kritik hafta

Pazartesi günü İçişleri Bakanı Beşir Atalay konuyla ilgili en kapsamlı açıklamayı yapacak. Eylül ayının hemen başında DTP iki miting düzenleyecek ve terörist Abdullah Öcalan’ın yol haritasının açıklanması gündeme gelecek.

NTV Haber 29.08.2009 - 00:42

'Kürt açılımı'nda kritik hafta

Türkiye, ‘Kürt açılımı’nda önümüzdeki hafta önemli gelişmelere sahne olacak.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay pazartesi günü açılım konusundaki en kapsamlı açıklamasını yapacak.

Salı günü ise Demokratik Toplum Partisi, Diyarbakır'da 1 Eylül Barış Günü'nde miting düzenleyecek. Ayrıca DTP, yetişmesi halinde terörist Abdullah Öcalan'ın yol haritasını açıklayacaklarını duyurdu. DTP benzer bir mitingi de, 3 Eylül'de de Van'da gerçekleştirecek.

Türkiye gelecek haftaya kilitlenmişken, siyasilerin konuyla ilgili mesajları da şöyle oldu:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Kısa ve orta vadede pazartesi günü bu işi koordinasyonunu yütürtüen Beşir bey basın toplantısı yapacak ve şu ana kadar ki süreci anlatacak."

DTP Genel Başknaı Ahmet Türk: "1 Eylül'de meydanlarda olacağız ve taleplerimizi dile getireceğiz. 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü’nü çok önemli görüyoruz. Diyarbakır'daki miting halkımızın barış sesi olacaktır. Kanın durmasını istemek için önemli bir gündür. Halkımızın barış çabalarına destek vereceğine inanıyorum. Barış sesimizi bütün dünya görmeli."

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: "Herkesin kimliğini ifade imkanı olabildiğince sağlanmıştır. Bu konuda hâlâ bazı sıkıntılar ve bunların ortadan kaldırılması için atılması gereken adımlara ihtiyaç vardır. Bu ayrıdır, tarihî bir açılımla her şeyi değiştirme iddiası ayrıdır. Başbakan kendisini bundan kurtarmalıdır."


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...