Kürt Dili eğitimi 2010’da başlıyor

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde kurulacak Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 2010 yılında öğrenci alınmaya başlanacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.06.2009 - 10:54

Mardin Artuklu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde ''Kürt Dili ve Edebiyatı'' bölümünün açılması için başlatılan ön hazırlıklar tamamlandı.

Yaklaşık 2 yıl önce kurulan son 23 üniversite arasında yer alan ve ismini, kente çok sayıda tarihi miras bırakan Artukoğulları beyliğinden alan Mardin Artuklu Üniversitesi, Ortadoğu'nun en büyük ''sosyal bilimler üniversitesi'' olma hedefiyle çalışmalarına hızla başladı.

Üniversite, 'nin ilk Kürt Dili ve Edebiyatı ile Süryani Dili ve Edebiyatı bölümlerinde öğretim vermeye hazırlanıyor.

CAMİ, KİLİSE VE YEZİDİ TAPINAĞI YER ALACAK
Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Mardin-Diyarbakır kara yolunun 12. kilometresinde tahsis edilen 4 bin 300 dönümlük alanda üniversite yerleşkesinin yapılacağını belirterek, temel atma çalışmalarına kısa süre sonra başlanacağını söyledi.

Yerleşkeyi 5 yılda tamamlamayı hedeflediklerini ve bunun için devlet kaynaklarının yanı sıra Mardinli hayırsever iş adamlarından da büyük destek gördüklerini vurgulayan Prof. Dr. Omay, şöyle dedi: ''Yerleşke için çok güzel bir mimari proje hazırladık. Mardin'in tarihi yapısına uygun şekilde olacak. Mardin'in çok dilli ve çok dinli yapısına uygun olacak şekilde yerleşkede bir cami, Süryani şapeli (kilise) ve küçük bir Yezidi tapınağı olacak. Midyat ilçesinin bazı yerlerinde Yezidi vatandaşlarımız yaşıyor. Tarihte Mardin Yukarı Mezopotamya'nın en büyük üniversite merkezidir. 19. yüzyılda 13 medresenin bulunduğu bir kenttir. Bu bilim geleneği bu kampüsümüzde yeniden canlanacak. Tüm Mardinliler, 30 yıllık hayallerinin gerçekleşmesi nedeniyle üniversiteye büyük destek veriyor.''

Rektör Omay, şu anda Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'ndeki öğrencilerinin Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü kaydederek, Fen Edebiyat Fakültesi için de 50'ye yakın araştırma görevlisi aldıklarını bildirdi.

''ÖN HAZIRLIKLAR TAMAM''
Artuklu Üniversitesi'nin vizyonunu ve ufkunu ''sosyal bilimler üniversitesi'' olarak belirlediklerini ve bu üniversitenin, Orta Doğu dillerinde eğitim yapan bir uluslararası üniversiteye dönüşebileceğini umut ettiklerini kaydeden Omay, bu amaçla Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Kürtçe, Arapça, Farsça ve Süryanice bölümler oluşturacaklarını ifade etti.

Prof. Dr. Omay, bunun için ilk başta dünyada üzerinde yeteri kadar durulmamış ''Kürtçe ve Süryanice'' dillerine öncelik vermeyi kararlaştırdıklarını anlatarak, şöyle konuştu: ''Bunlardan Süryanice semitik dillerin Arami dil grubundan ve bölgemizde konuşulan bir dildir. Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünün öncelikle kurulması için çalışmalarımız sürüyor. Ön hazırlıkları tamamladık. YÖK'e onay için başvuru yapacağız. YÖK'ün onayının ardından bu yıl bu bölümü kuracağız. 2010 yılında 20 öğrenciyle bölümde öğretime başlamayı planlıyoruz. Bunun için Irak'ın kuzeyindeki Dohuk ve Kerkük üniversiteleri ile Arapça bölümü için de Şam Üniversitesi ile ön anlaşma imzaladık. Kürt Dili ve Edebiyatı için bize hoca desteği verecekler. Onların da bizden Türk Dili ve Edebiyatı bölümü kurulması konusunda talepleri oldu. Biz de bu konuda onlara destek vereceğiz. Süryani Dili ve Edebiyatı ile ilgili Süryanice eğitim yapan bölümlerle ilişki kuruyoruz. Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü açılması ile ilgili çalışmalarımızda yerel ve ulusal bağlamda büyük destek görüyoruz.''

''MEZUNLAR İŞ BULMA SIKINTISI YAŞAMAZ''
Rektör Prof. Dr. Omay, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde görev almak üzere Diyarbakır Dicle ve Ankara Bilkent üniversitelerinden 2 öğretim üyesini kadrolarına aldıklarını ve bu 2 öğretim üyesinin Kürt Dili ve Edebiyatı üzerine çalışması bulunan akademisyenler olduğunu söyledi.

Türkiye'nin son dönemde büyük bir değişim içerisinde olduğuna işaret eden Prof. Dr. Omay, bu ve bu kapsamda demokratik açılımlar yapıldığını vurguladı.

ERGÜL: EĞİTME HAZIRIZ
Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde görev alacak olan Yrd. Doç. Dr. Selim Temo Ergül, Kürtçe'nin Kırmanci, Sorani, Zazaki ve Gorani olmak üzere 4 lehçesinin bulunduğunu belirtti.

Kürt edebiyatının klasik olarak M.S. 7. yüzyıldan sonra başlayan ve çok sayıda yazarı, şairi, divanı, mesnevisi ve mevlidi bulunan bir edebiyat olduğunu ve modern edebiyata uyarlandığını söyledi.

Bölümde master ve doktora bölümlerinin de olacağını kaydeden Ergül, ''Her yönüyle eğitime hazırız'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...