Partisinin grup toplantısında konuşan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan’ın için Gemlik’e yapılacak yürüyüşün engellenmesini sert bir dille eleştirdi.

Demirtaş, Diyarbakır’dan Gemlik’e gitmelerine izin verilmeyen konvoyda bulunan Bingöl Milletvekili İdris Baluken ile bir polis arasındaki tartışmayı da gündeme getirdi:

“Ben devletim” diyor. Bre cahil: Kuyruğun atı salladığı nerede görülmüş. Bugüne kadar tarih böyle bir şey yazmış mı? Sen devletsen tek bir görevin var; halka hizmet edeceksin, köle olacaksın. Başka bir devlet anlayışını tanımıyoruz. Senin gibi bir devleti, zorba anlayışı Kürt halkı tanımıyor.

TRT’YE ELEŞTİRİ
Demirtaş, TBMM TV'nin, partilerin grup konuşmalarını yayınlamama ve Genel Kurul çalışmalarının da bir kısmını yayınlama kararı aldığını anımsattı.''Burada ne yapılıyor ki, kimden neyi saklıyorlar?'' diye soran Demirtaş, komisyon toplantılarının dahi canlı yayınlanması gerektiğini söyledi.

''TRT'nin parlamentonun sesini kısmaya çalıştığını'' belirten Demirtaş, ''TRT'ye gidin, AK Parti Genel Merkezine mi gittiniz TRT Genel Müdürlüğüne mi gittiniz fark edemezsiniz. Bu uygulama düzelecek, başka yolu yok. Halk sesimizi duyacak, bunu engelleyemeyeceksiniz'' diye konuştu.

ÖCALAN’A EV HAPSİ İSTEDİ
''İmralı'da tutulan bir şahıs değildir. Türkiye'nin özgürlüğe, barışa dair geleceğidir” diyen Demirtaş şunları söyledi:
“Hükümet ev hapsini kısa vadede hemen uygulamaya koymalıdır. Bu ciddi bir öneridir. Yıllarca 'gidip İmralı'da görüşme yapın' dedik, hakaretler ettiniz. Bunu söylerken bile görüştünüz. İyi de yaptınız. Görüştüğünüz yıllarda akan kanı durdurdunuz, ateşkesi sağladınız. Fena mı oldu? Kim bilir kaç bin insanın canı kurtuldu. Önerimiz yerindeydi, doğruydu. Şimdi bu yaptığımız öneriyi de sağduyuyla, sağlıklı, akılcı bir şekilde Türkiye tartışmak durumundadır. Bildiğimiz, inandığımız doğru, akılcı, gerçekçi yolu gösteriyoruz. Bunu dışındaki hiç bir yol çözüm yolu değildir. Şuraya, buraya bayrak dikmekle, bayrak dikmeye çalışmakla sadece kan dökersiniz, sorunu on yıllarca daha ertelersiniz. Sorunu büyütürsünüz.”

‘İÇİŞLERİ BAKANI ZAT-I MUHTEŞEM’
BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak'ın üzerine ''polis panzerinin öldürme kastıyla hareket yaptığı'' iddiasında bulunan Demirtaş, ''Ne bir soruşturma, ne bir özür, ne üzüntü duyduk diyen açıklama, hiç bir şey. Hele bir adet İçişleri Bakanı var ki Allah'tan iki adet yok, yoksa ülkede iç savaş çıkar'' dedi.

KCK operasyonlarıyla ilgili İçişleri Bakanı'nın ''Biz sadece 485 kişi tutukladık, gerekirse o rakama da ulaşılır onları da tutuklarız'' dediğini belirten Demirtaş, ''Bunu söyleyen hâkim, savcı değil, İçişleri Bakanı. Ben bu veciz sözün İçişleri Bakanlığı binasının girişine büyük harflerle yazılmasını talep ediyorum. Herkes bilsin ki bu ülkeye böyle bir İçişleri Bakanı geldi ve geçti. Unutulmasın. Türkiye böyle bir zat-ı muhteşemi tarihe yazmalıdır'' diye konuştu.

Blok milletvekillerinin yattığı hapis süresinin toplamının 111 yıl olduğunu hesapladığını ifade eden Demirtaş, ''Bir ülkede yasama köleliği dayatıyorsa, onurlu bir insan için en uygun mahpushanedir. Biz hazırız'' dedi.