Erdoğan: Kürt sorunu değil Kürt kardeşlerimizin sorunları vardır

Kars'ta konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin Kürt sorunu yoktur. Türkiye'de her kesimden insan gibi Kürt kardeşlerimizin de sorunları vardır" dedi.

Erdoğan: Kürt sorunu değil Kürt kardeşlerimizin sorunları vardır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Haydar Aliyev Anadolu Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi ile yapımı tamamlanan MEB yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

Konuşmasına başlarken protokol hatasını düzeltmek istediğini belirten Erdoğan, "Azerbaycan Milli Marşı'nı birlikte dinleyelim ondan sonra konuşmaya başlayacağım" dedi.

Marşın çalınmasının ardından konuşan Erdoğan, 424 öğrenciye hizmet verecek 32 derslik, 200 öğrenci kapasiteli pansiyonu, spor salonu, modern atölyeleri, laboratuvarları ve diğer üniteleriyle bu okulu örnek bir eğitim kurumu olarak gördüğünü söyledi.

Erdoğan, Azerbaycan ile arasındaki kardeşlik ilişkisinin samimi bir sembolü olarak gördüğü okulun yapımında emeği geçenlere ve inşasına vesile olan İlham Aliyev'e teşekkür etti.

'nin çeşitli illerinde yapılan ve "Haydar Aliyev" adı verilen okulları anımsatan Erdoğan, "Azerbaycan halkına ve Türkiye-Azerbaycan dostluğuna hizmetlerini daima saygıyla, hürmetle, takdirle yad ettiğimiz rahmetli Haydar Aliyev'in ismini ülkemizin her köşesinde yaşatmış oluyoruz ve yaşatmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN KÜRT SORUNU YOKTUR"

Türkiye' yaşayan tüm kesimlerin sorunlarına çözüm bulma gayretini taşıdıklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin Kürt sorunu yoktur. Türkiye'de her kesimden insan gibi, Kürt kardeşlerimizin de sorunları vardır. Kimliklerinin tanınmaması sorunu vardır, inançlarına saygı duyulmaması sorunu vardır, geri kalmışlık, ihmal edilmişlik, hor görülme sorunu vardır. Biz geçtiğimiz 12 yılda Kürt kardeşlerimizle birlikte Türklerin de Arapların da Azeri kardeşlerimizin de Lazların da Çerkezlerin de Romanların da Arnavutların da Gürcülerin de Boşnakların da dini azınlıkların da ülkemizde yaşayan ne kadar kesim varsa hepsinin sorunlarına çözüm bulmaya gayret ettik.''

"COĞRAFYAMIZIN 5 BİN YILLIK ORTAK BAYRAMI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mart'ta kutlanacak Nevruz Bayramı'nı tebrik ederek, "Azerbaycan başta olmak üzere Orta Asya'dan Balkanlara kadar tüm coğrafyamızın bu 5 bin yıllık ortak bayramının, birliğimize, beraberliğimize, uhuvvetimize vesile olmasını diliyorum. Baharın müjdecisi nevruzun, bölgemizde ve dünyada barış ve huzurun da habercisi olmasını canı gönülden arzu ediyorum" dedi.

Erdoğan, Azeri Şair ve Yazar Bahtiyar Vahapzade'nin, "Bir ananın iki oğlu, bir amalın iki kolu. O da ulu, bu da ulu, Azerbaycan-Türkiye / Dinimiz bir, dilimiz bir, ayımız bir, ilimiz bir, eşkimiz bir, yolumuz bir Azerbaycan-Türkiye / Anayurtta yuva kurdum, ata yurda gönül verdim. Ana yurdum, ata yurdum, Azerbaycan-Türkiye" dizelerini okudu.

Azerbaycan'ın, Türkiye için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlıların da sadece milletlerden bir millet olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş, tek millet, iki devletiz" şeklinde konuştu.

"AZERBAYCAN'IN ACISINI, HER KARDEŞİNİZ YÜREĞİNDE HİSSETMİŞTİR"

Bakü'yü 1918'de işgalden kurtaran Kafkas İslam Ordusunun yarısının Anadolu halkından, yarısının da Azerbaycan halkından oluştuğunu hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bugün de Karabağ'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, inanın Anadolu topraklarındaki her kardeşiniz yüreğinde hissetmiştir. Bizim nazarımızda Kars'taki, Iğdır'daki, Erzurum'daki vatandaşlarımızla Nahçivan'daki kardeşimiz arasında hiç bir fark yoktur. Bizim için İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya neyse Bakü odur. Aynı şekilde, Trabzon, Samsun bizim için neyse Batum, Tiflis bizim için odur.

Şu anda ülkemizin güneyinde yaşanan hadiselere ne kadar üzülüyorsak, geçmişte Gürcistan'da yaşanan olaylar karşısında da o kadar üzüntü duyduk. Çünkü oradakilerle de tarih bizi kardeş olarak yazdı. Bizim hiç kimseye karşı düşmanlığımız yok ama kardeşlerimizin hakkını, hukukunu savunmak, dökülen kanının, çektiği eziyetin hesabını sormak da boynumuzun borcudur. Bu anlayışla bugüne kadar Vahapzade'nin ifadesiyle bir ananını iki oğlu olduğumuz kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz."

Sayfa Yükleniyor...