Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Parlamentosundan 9 Milletvekili, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 35 kişinin hava saldırısında yaşamını yitirdiği olay ile ilgili taziye ziyaretinde bulunmak için Şırnak'a geldi.

Heyet adına konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Sabah Beytullah, "Irak Hükümeti adına bütün partiler olarak taziye ziyaretinde bulunacağız. Umuyoruz ki bu olay son olur. Kürt sorunu barış ve demokrasi yolu ile çözülür" dedi.

Silopi ilçesi yakınındaki Habur Sınır Kapısı üzerinden Şırnak'a gelen, parlamentodaki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), İslami Birliği, İslami Hareket, Goran Hareketi ve Sosyal Demokrat Partisi üyesi üçü kadın, 9 milletvekilinden oluşan heyet, Şırnak'ta Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Osman Geliş ile görüştü.

Kuzey Irak'taki yerel Kürt Parlamentosu'ndan 3'ü kadın toplam 9 Milletvekili, Uludere'ye bağlı Ortasu köyünün ırak sınırında PKK'lı zan edilerek uçaklarla vurularak yaşamını yitiren 35 köylü için taziye ziyaretinde bulunmak amacıyla Şırnak'a geldi. Dün akşam kaldıkları otelde Şırnak'taki STK temsilcileri ile yemekte bir araya gelen Irak'lı milletvekilleri adına açıklama yapan Sabah Beytullah, "Kürdistan parlamentosundan geliyoruz. Bütün partilerle beraberiz ve şu an Şırnak'tayız. Erbil Parlamentosunda yer alan bütün partileri temsilen Uludere ilçesine hayatını kaybeden 34 sivil vatandaşın yakınlarına taziyede bulunacağız" dedi.

Milletvekili Beytullah, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'a yardımlarından dolayı çok teşekkür ettiklerini belirterek, "Sınır kapısında Silopi Kaymakamı tarafından çok güzel karşılandık. Bu yüzden kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yarın (bugün) Uludere Roboski (Ortasu) köyüne giderek hem partiler hem de Parlamento başkanı Dr. Kemal Kerkuki adına taziye ziyaretinde bulunacağız. Umarız Uludere köyünde yaşanan olay son olur. Ümidimiz budur. Bu gibi olaylar ve Kürt sorununuz barış ve demokrasi yolu ile çözülür" diye konuştu.

Erbil Parlamentosundan gelen Milletvekilleri sabah Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Milletvekilleri daha sonra Uludere'ye hareket etti.