Kürt sorununu çözümü için süreç, birkaç yıl önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Güzel şeyler olacak” sözleriyle başladı.

“Demokratik Açılım” kapsamında pek çok yenilik hayata geçildi. Kürtçe televizyon açıldı, üniversitelerde de Kürtçe seçmeli ders oldu.

Ancak açılım süreci, Kandil Dağı ve Mahmur Kampı’ndan gelenlerin Habur Sınır Kapısı’ndaki karşılanma görüntüleri nedeniyle sekteye uğradı.

Öte yandan, Şırak Uludere’de TSK bombardımanında 34 sivilin hayatını yitirmesi bölgede tepkilere neden oldu.

Ancak son dönemde yeni gelişmeler Kürt sorununun çözümünde yeni bir hareketlenme olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki bir heyet ABD’de temaslarda bulundu.

BDP’nin ardından ABD’ye önemli bir ziyaret daha gerçekleşti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de Washington’da temaslarda bulundu.

AK PARTİ’Lİ VEKİLDEN ÇARPICI AÇIKLAMA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kürt sorununun çözümüne ilişkin talimatıyla bölgede çalışmalarda bulunan AK Parti heyetinin bir üyesinden dün önemli bir açıklama geldi.

AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, barış ortamı sağlanabilirse genel affın gündeme gelebileceğini dile getirdi.

ENSARİOĞLU: BASINLA PAYLAŞMAYACAKTIK AMA…
Konuyla ilgili olarak NTV’ye konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, hükümetin çözüm çalışmalarına hiçbir zaman ara vermediğini ifade etti.

Parti içinde oluşturulan çalışma grupları hakkında bilgi veren Ensarioğlu, şöyle konuştu:

“Bu bir parti çalışması, parti içindeki bir çalışma; hükümetin çalışması değil. Partinin sadece Kürt meselesiyle ilgili değil, birçok çalışma grubu var. Kürt sorunu ile ilgili de 4 grup oluşturuldu. Her grup da beşer milletvekiliyle temsil ediliyor. Her grup kendi çalışma prensibini belirliyor. Bu anlamda bütün sivil toplum kuruluşlarıyla, vakıf, dernek, sendika, sözü olan herkesle görüşüyoruz. Amacımız bunları raporlamak. Aslında basınla paylaşmayı düşünmüyorduk ama arkadaşımız paylaştı.”

‘GENEL AF GÜNDEMDE YOK’
Genel af konusunda bir çalışma olmadığını vurgulayan Galip Ensarioğlu, “Örgütün yöneticilerinin başka bir ülkeye gönderilmesi gibi bir çalışma yok. Genel af meselesi defalarca konuşuldu ama hükümetin böyle bir çalışması yok. Bu anlamda siz bu sorunu bitiriyorsanız toplumun hazmedebileceği birtakım önerilerde de bulunabilirsiniz. Bu genel af olmaz ama devlete karşı işlenen suçlar olabilir. Bunlar tartışılır” dedi.