‘Kurtarın, daha önce yakaladığınız yerdeyiz’

Yozgat’ta üç kişi define ararken kazdıkları 20 metrelik tünelde gazdan etkilendi. Jandarmayı cep telefonuyla arayarak “Yardım edin, daha önce yakalandığımız yerdeyiz” diyen defineciler kurtarıldı.

Haberler 23.07.2010 - 10:16

‘Kurtarın, daha önce yakaladığınız yerdeyiz’

Sorgun ilçesinde Satılmış K., Mehmet B. ve Nimetullah G., Bahadın beldesinde bulunan Zeynel Höyüğü'nde kaçak define aramak için yaklaşık 20 metre uzunluğunda tünel kazdı.

Gece yarısından sonra tünele giren kişiler, aşağıda nefes alabilmek için bir de hortum uzattı.

Sürünerek içeride ilerleyen defineciler bir süre sonra nefes almakta zorlanarak geri dönmek istedi.

Tünelin ağız kısmına kadar gelebilen Nimetullah G., dik olan bölümden yukarı çıkamayınca cep telefonuyla jandarmayı arayarak, yardım istedi.

Nimetullah G., telefonda “Komutanım bizi kurtarın, ölüyoruz. Daha önce bizi yakaladığınız yerdeyiz" dedi.

Bunun üzerine Jandarma ekibi yola çıkarken, bölgeye yakın olan Bahadın Belediye Başkanı Dilaver Özcan'ı aradı.

Jandarmanın uyarısı üzerine olay yerine giden Özcan, tünel ağzındaki Nimetullah G'yi dışarıya çıkartıp, makam otomobiliyle hastaneye gönderdi.

Jandarma ekibi de Mehmet B'yi, bulunduğu yerden çıkardı. Tünelin iç kısmında baygın halde bulunan Satılmış K'yı belediye görevlisi Aslan Özcan içeri girerek kurtardı.

Mehmet B. ve Satılmış K., hastaneye kaldırıldı. Satılmış K.'nın durumu ciddiyetini koruyor.

Hastaneden taburcu edilen Mehmet B. ve Nimettullah G'nin sorgulamalarının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıkları bildirildi.

ÖZCAN: HANGİ AKLA HİZMET EDİYORLAR...
Belediye Başkanı Dilaver Özcan, ''Bilmiyorum bu şahıslar hangi akla hizmet ederek buralarda define arıyorlar. Bu höyük zamanında gözetleme amacıyla yapılmış bir höyük. Hiçbir şey bulacaklarını sanmıyorum'' dedi.

‘ÖNCE DİLİNİ ÇIKARDIM’
Belediye görevlisi Aslan Özcan ise, Satılmış K'yı çıkarmak için kimsenin gönüllü olmadığını görünce, maske takıp tünele girdiğini belirterek, ''Yanına vardığımda dili boğazına kaçmıştı. Kendinden geçmiş durumdaydı. İçeride keskin bir metan gazı kokusu vardı. Öncelikle boğazına kaçan dilini çıkardım. Ardından da bileklerinden bağlayıp yukarı çıkarmalarını istedim ve alıp çıkardık '' diye konuştu.

Öte yandan, definecilerin havalandırma için kullandıkları hortum ve aşağı inmekte kullandıkları ipe el konuldu.

Satılmış K. ile arkadaşları Mehmet B. ve Nimetullah G'nin, 23 Nisan’da yine Sorgun ilçesi Bahadın beldesindeki Zeynel Höyüğü'nde kaçak define ararken jandarma tarafından yakalanıp, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...