Kürtçe mezar taşına soruşturma yok

Diyarbakır'da bir gösteride öldürülen Aydın Erdem’in mezar taşına yazılan Kürtçe şiir için başlatılan soruştumada takipsizlik kararı verildi.

Anadolu Ajansı 08.12.2010 - 13:42

Diyarbakır'da 6 Aralık 2009 tarihinde terörist Abdullah Öcalan'ın yeni cezaevine nakledilmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen gösteride öldürülen üniversite öğrencisi Aydın Erdem'in Çınaraltı köyü mezarlığında bulunan mezar taşında yazılı Kürtçe şiirle ilgili Ömerli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatılmıştı.

Daha sonra Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen soruşturma dosyasıyla ilgili inceleme tamamlandı.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı, mezar taşındaki Kürtçe şiir nedeniyle Ömerli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca haklarında terör örgütünün propagandasını yaptıkları iddiasıyla soruşturma başlatılan Aydın Erdem'in babası Mahmut Erdem, annesi Melese Erdem ve amcası Mehmet İhsan Erdem ile ilgili olarak ''kovuşturmaya yer olmadığı'' kararı verdi.

Kararda, ''Mezar taşına yazdırılan yazıların içeriğinde terör örgütünün propagandası niteliğinde herhangi bir ibarenin geçtiğine dair ve şüphelilerin örgütün propagandasını yapmak amacıyla hareket ettiklerine dair yeterli, kesin ve inandırıcı deliller de elde edilemediğinden kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir'' denildi.

Erdem ailesinin avukatı Serdar Çelebi, Aydın Erdem'in mezar taşında bulunan şiirin Suriyeli şair Ahmet Hüseyni'ye ait olduğunu belirterek, ''Şiirde herhangi bir örgütün veya yöneticisinin adı dahi geçmiyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...