Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen ''Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)'' yapılanmasıyla ilgili davanın 2. duruşması yapıldı.

İlişkili Haberler


Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu 103 sanık hazır bulundu.

Tutuksuz yargılanan ve aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da bulunduğu tutuksuz 48 sanıktan 19'u katıldı.

Duruşma sanık yoklamasıyla başladı. Sanıklar dünkü gibi yoklamaya Kürtçe yanıt verdi.

İlk olarak söz alan sanık avukatlarından Mehmet Bayraktar, bir dilin yasaklanması ve engellenmesine ilişkin yasal düzenlemeler bulunmadığını savunarak, ''Sanıklar ve mağdurlar derdini anlatacak kadar Türkçe bilmiyorlarsa bunlara tercüman atanmalı'' dedi.

Bunun üzerine, mahkeme başkanı, savunmayla ilgili AİHM ve CMK'nın daha önceki benzer kararlardan örnekler sunarak, tüm sanıkların eğitim ve sosyal konumlarından Türkçe bildiklerinin anlaşıldığını, soruşturma safhasında sanıkların Türkçe savunma yaptıklarını, tercüman aracılığıyla yapılacak yargılamanın yargılama süresini uzatacağını belirterek, oy birliğiyle bu talebin reddine karar verdiklerini açıkladı.

Mahkeme başkanı, iddianamenin özetlenerek okunmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Daha sonra duruşmaya öğle arası verildi.

ÖZET OKUNMAYA BAŞLANDI
Mahkeme başkanı, duruşmanın öğleden sonraki oturumunda salonunda cep telefonuyla ses ve görüntü kaydı yapıldığı yönünde kendisine bilgi geldiğini belirterek, sanık avukatlarını bu konuda uyardı.

Duruşmada, daha sonra, tutuksuz yargılanan ve aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran'ın da bulunduğu 20 sanığın kimlik tespiti yapıldı.

Sanıkların çoğu, mahkeme başkanının okuduğu kimlik bilgilerini Kürtçe ''doğru'' diye yanıtladı.

Kimlik tespitlerinin ardından cumhuriyet savcısı 7 bin 578 sayfalık iddianamenin yaklaşık 900 sayfalık özetini okumaya başladı.

İddianame özetinin bir bölümünün okunmasından sonra sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, taleplerin daha sonraki celselerde değerlendirilmesine ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı yarına erteledi.

Cumhuriyet savcısının, iddianamenin özetini okunmaya yarın sabah devam edeceği bildirildi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma öncesi, tutuklu sanıkların adliyeye getirilişi sırasında yol güzergahında ve adliye binası çevresinde polis yoğun güvenlik önlemi alırken, bazı kavşak ve caddeler de trafiğe kapatıldı.

7 BİN 578 SAYFALIK İDDİANAME
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, 103'ü tutuklu 151 sanık hakkında ''devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma', ''terör örgütü üyesi ve yöneticisi olma'', ''terör örgütüne yardım ve yataklık etme'' suçlarından 15 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Hakkında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu Sabri Ok'un ilk şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, kapatılan Demokratik Toplum Partisinin (DTP) 28 yöneticisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu 12 belediye başkanı, 2 il genel meclisi başkanı ile 2 belediye meclis üyesi de şüpheliler arasında bulunuyor.

26'sı kadın 103 tutuklu arasında Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Diyarbakır'ın Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Şırnak'ın Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Şanlıurfa'nın Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin ve Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Mardin'in Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk'ün yanı sıra kapatılan DTP'nin eski genel başkan yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun ile Selma Irmak, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Şimşek, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, kapatılan DEP'in eski milletvekili Hatip Dicle, eski Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, eski Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, eski Ergani Belediye Başkanı Nadir Bingöl, DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı da yer alıyor.