‘Kurtlar evcilleşerek köpeğe dönüştü'

Köpeklerin kökenlerinin sanıldığı gibi Ortadoğu’ya değil, Avrupa’ya ait olduğu ortaya çıktı.

15.11.2013 - 12:01

‘Kurtlar evcilleşerek köpeğe dönüştü'

Köpeklerin kökenlerine ait kabul edilen teoriler, bin yıl öncesinden kalan fosiller üzerinde yapılan araştırmayla tamamen değişti.

Science dergisine açıklama yapan California Üniversitesi’nden biyolog Robert Wayne, antik kalıntılardan elde edilen DNA’nın köpeklerin kökenleri hakkında yeni bilgiler sunduğunu belirtti.

Wayne, “Modern köpeklerin kökenlerinin düşünüldüğü gibi Ortadoğu veya Asya’dan değil, Avrupa’dan geldiğini ve yaklaşık 20 bin yıl önce ortaya çıktıklarını belirledik” dedi.

Science dergisinde bugün yayımlanan araştırma, insanın en iyi dostu köpeklerin antik zamanlarda nasıl evcilleştirildikleri sorusunu da gündeme getirdi.

Araştırmacılar, köpeklerin 12 bin ila 30 bin yıl öncesindeki dönemde insanlarla yaşamaya başladığını düşünüyor. Bu dönemde, evcilleşmenin Ortadoğu, Afrika, Avrasya ve Asya’nın doğusunda yaşandığı tahmin ediliyor. Nasıl evcilleştirildikleri sorusuna da, kurtların insanlarla yaşamaya başlamasıyla, zamanla antik avcı köpeklere dönüştükleri cevabı veriliyor.

Bazı bilim insanları ise evcilleşmenin, tarımın güçlenmesiyle başlayan yerleşik hayatla, insanların arkalarında leş bırakmaya başladığı ve köpeklerin de bu şekilde beslenerek gerçekleştiğini savunuyor.

DNA ANALİZİNDEN ÇIKAN ÖYKÜ
Wayne ve meslektaşları, araştırmalarında 10 antik kurt benzeri hayvanla, sekiz köpek benzeri hayvanın 1000-36.000 yıl öncesine ait mitokondriyal DNA (sadece anneden geçen) örneklerini analiz etti. Ayrıca, 77 köpek, 49 kurt ve dört çakaldan DNA örnekleri alındı ve DNA izleri evrimsel ağaç diyagramında gruplandırıldı.

Modern köpeklerin gruplandırması modern kurtlarla çok yakın çıkmasa da, antik köpek DNA’larıyla benzerlik gösterdi.

Sonuçlar, köpeklerin Avrupa’da tarımsal hayatın başlamasından önce, avcı-toplayıcı Avrupalılar tarafından 18-32 bin yıl önce evcilleştirildiğine işaret etti.

Wayne, avcı-toplayıcıların köpekleriyle farklı bölgeleri dolaştığını, bu yüzden Ortadoğu gibi bölgelerde köpeklerin kurtlarla çiftleşmesi nedeniyle kökenlerinin Ortadoğu’da yattığına inanıldığını belirtti.

Ayrıca, Rusya’da ve Belçika’da bulunan, sırasıyla 33 ve 36 bin yıl öncesine ait kafatasları, köpeklerin farklı bölgelerde evcilleştirilmeye çalışıldığına işaret etmişti. Ancak tüm denemeler başarılı olamadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...