Adana'da Büyük Saat civarındaki tarihi kapalı çarşıda 1956 yılından bu yana şalvar diken Neşet Seken, şalvarın genellikle paçası çok bol ve bele bir uçkurla bağlanan geniş bir kıyafet olduğunu söyledi. 

Bölgede şalvarın uzun yıllardır giyildiğini, kendisi gibi birçok insanın şalvarla büyüdüğünü anlatan Seken, her yöreye özgü bir şalvar şeklinin olduğunu ancak en çok Adana şalvarının bilindiğini ifade etti. 

Seken, şalvarın pantolona göre daha rahat bir kıyafet olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: 

''Şalvar, geniş olduğu için vücuda hava aldırıyor ve hareketleri kısıtlamıyor. Her mevsim giyilebiliyor, ancak, yazın daha çok tercih ediliyor. Bu yaz çok sıcak geçtiği için serin tutma özelliği bulunan şalvara ilgi de çok fazlaydı. Yaz aylarında satışlarımız önceki yıllara göre oldukça iyiydi. Her gün yaklaşık 15-20 tane şalvar satıyorum.'' 

Şalvara sadece erkeklerin değil, kadınların da yoğun ilgi gösterdiğini belirten Seken, ''Erkeklerin en çok siyah ve krem rengi, kadınlar ise küçük çiçek desenli veya sade siyah renk şalvarları tercih ediyor'' dedi. 

Seken, fiyatta kumaş cinsinin önemli etken olduğunu belirterek, 7,5 liradan 100 liraya kadar şalvar bulunabileceğini kaydetti. 

Her tür kumaştan şalvar dikilebileceğini ama Adana şalvarının ince pamuklu kumaştan dikilmesi gerektiğini vurgulayan Seken, ''Şalvarı diken kişinin de bu konuda uzmanlaşmış olması gerekiyor'' diye konuştu.
 
ÜNLÜ DİZİLERİN OYUNCULARINA DA ŞALVAR DİKTİ 
Seken, şalvarın müdavimlerinin çok olduğunu belirterek, ''Şalvarın rahatlığını pantolonda bulamayanlar yakınları aracılığıyla sipariş veriyorlar. Bu yaz özellikle Almanya, Hollanda ve Avustralya'da yaşayan Türklere çok sayıda şalvar gönderdik'' dedi. 

Seken ayrıca kentte çekimleri yapılan ''Hanımın Çiftliği'' ve ''Beyaz Gelincik'' dizilerinin oyuncularına da Adana Şalvarları'nı kendilerinin verdiklerini belirterek, çekimleri Adana ve Mersin'in Tarsus ilçesinde devam eden ''Kurtlar Vadisi Filistin'' filminin oyuncularına da şalvar sattığını sözlerine ekledi.