Kurtulmuş: Hollanda özür dileme noktasına getirilecek

Hollanda’yla yaşanan diplomatik krizi değerlendiren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Sonunda göreceksiniz, özür dileme noktasına getirilecek" dedi.

Anadolu Ajansı 13.03.2017 - 14:12 | Son Güncelleme : 13.03.2017 - 14:13

Kurtulmuş: Hollanda özür dileme noktasına getirilecek

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Hollanda’yla yaşanan kriz ile ilgili konuştu.

"Hem oy verin hem de oy verme kampanya sürecinde propaganda yapmayın diyeceksiniz" değerlendirmesini yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bu akıl, mantık ve izan dışı bir davranıştır. Bunu anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. Buna gerekli her türlü cevap verilecek. Sonunda göreceksiniz Hollanda özür dileme noktasına getirilecektir” diye konuştu.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha vahim problem şu; aslında biz Avrupa için, Avrupalı siyasetçiler için Avrupa'yı daha iyi bir geleceğin beklemediğini görüyoruz. Onlar adına üzülüyoruz, endişeleniyoruz. Bu tavırların her birisi son 5-6 yıldır Avrupa'da yükselen aşırı sağın, neofaşizmin, neonazizmin ayak sesleridir. Rap rap rap geliyor. Eğer bu girdaba kapılırlarsa, Avrupa'daki bu aşırı ırkçı, göçmen karşıtı, yabancı düşmanı, İslam düşmanı, özellikle Türkiye karşıtı bu tavrın içerisinde Avrupalı siyasetçiler kalırsa bu, Avrupa'daki aşırı sağcı neonazilerin ekmeğine yağ sürecek, birkaç sene sonra Avrupa'nın mutedil siyasetçileri kendi seçim kampanyalarını yapamayacak hale geleceklerdir. Dolayısıyla hepsinin aklını başına almalarını tavsiye ediyoruz."

At ve köpeklerle yapılan saldırının sadece Avrupa'da yaşayan Türkler tarafından değil, diğer insanlar tarafından da görüldüğünü anlatan Kurtulmuş, "İsterse Avrupalı siyasetçiler aşırı sağcıların korkularından çıt çıkarmasınlar ama biz biliyoruz ki Avrupa'daki makul kitlelerin o köpekli, atlı saldırılardan ciddi şekilde vicdanları yara aldı. Hollanda ve Avrupa yeni bir ırkçı tavrın utancını asırlar boyunca yaşar. Bize, Türkiye'ye, oradaki Türk vatandaşlarımıza bir şey olmaz. Bu işin sonununda kazançlı çıkarız” dedi.

Sayfa Yükleniyor...