NTV

Kurtulmuş'tan Afrin açıklaması

Reuters, NTV Haber

Türkiye

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinden gelebilecek tehditlere karşı hazırlık yaptığını ancak bunun bir savaş ilanı anlamına gelmediğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinden gelebilecek tehditlere karşı hazırlık yaptığını ancak bunun bir savaş ilanı anlamına gelmediğini söyleyerek şu açıklamaları yaptı:

“Bu bir savaş ilanı değildir ama biz Türkiye'ye karşı gelebilecek olan herhangi bir tehdite karşı hazırlıklı olduğumuzu zaten gizlemiyoruz. Hazırlık yapan Türkiye tarafı değildir. Türkiye meşru bir devlet olarak karşı tarafta bir terör örgütünün hareketliliğini görüyor ve buna karşı olarak da kendisini koruma altına almak için gerekli tedbirlere başvuruyor. “

Kurtulmuş Türkiye'nin, YPG/PYD kontrolündeki Suriye’nin Afrin bölgesinden füze atanlara sessiz kalmayacağını da belirtti:

 “Eğer Türkiye Suriye'nin kuzeyinden kendisine tehdit oluşturacak PYD/YPG unsurları tarafından herhangi bir hareketlenme görür ve bunun Türkiye'ye bir ulusal güvenlik tehdidi olduğunu fark ederse buna misliyle mukabele eder. Nitekim Afrin bölgesinden Türkiye sınırına yapılan atışların Türkiye’nin silahlı kuvvetleri tarafından misliyle hemen mukabele edildiğini görüyorsunuz.”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD’nin YPG'ye yaptığı silah yardımlarıyla küçük bir ordu oluşturduğunu da söyledi:

“Buradaki terör örgütlerine siz silah verdikten sonra bir daha nasıl geri alacaksınız? hem de verilen bu silahların son derece nitelikli, oldukça ağır silahlar olduğunu biliyoruz. kaldı ki bu verilen silahlarla birlikte ABD dostumuz müttefikimiz olduğu halde burada bir terör örgütü değil tabiri caizse küçük ölçekte bir ordu oluşturmuştur. ve bu ordunun temel hedeflerinden birisi de türkiyeye karşı hareket etmektir. bu kabul edilebilir birşey değildir, dostluk ilişkisine asla sığmaz.”

ETİKETLER