Kurtulmuş'tan liderlere: Oyun oynamıyoruz

Saadet Partisi lideri Numan Kurtulmuş, Kürt açılımı konusunda yaşanan tartışmalarda Başbakan Erdoğan ve muhalefet partisi liderlerini üsluba dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, “Oyun oynamıyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı 22.08.2009 - 17:39

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda gazetecilerin “Demokratik açılım”la ilgili sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, özellikle son dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yaşanan sert tartışmalarla ilgili olarak, ''Herkesin sözlerine, söylemlerine, tavırlarına dikkat etmesi lazım. Biz bu konunun hiçbir şekilde bir rant konusu olmayacağını düşünüyoruz. Bu konu hiçbir şekilde bir siyasi risk olarak da görülemez. Başta Sayın Başbakan ve ana muhalefet partisi olmak üzere, muhalefet partilerinin liderleri de öncelikli olarak üsluplarına dikkat etsinler. Oyun oynamıyoruz, laf olsun diye de bu konuyu konuşmuyoruz'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin belki kuruluşundan bu yana karşı karşıya kaldığı en önemli sorununu çözmek için bir süreç yürütüldüğünü ifade eden Kurtulmuş, bu süreçte herkesin eteklerindeki taşları dökmesini istedi.

''Kimseyle konuşmam, kimseyle muhatap olmam'' gibi tavırlardan kaçınılmasını tavsiye eden Kurtulmuş, şöyle konuştu: ''Başbakan, 'Bu konuyu biz Sayın Bakan'la görüşüyoruz' dedi. Görüşmeden sonra bunu kamuoyuyla paylaştı. Bu konunun muhatabı kim? Muhatabı bütün millet, bir grup, bir parti, bir çevre değil. Peki bunun sorumlusu kim? Bu süreci kim yürütecek ve kim sorunun çözümü için hukuki yolları başlatacak? Bunun sorumlusu devlettir. Bu sorunu çözeceğimiz yer TBMM'dir.''

Kurtulmuş, parlamento dışında bir muhalefet partisi olarak bu sürece katkıları olacaksa, TBMM üzerinden olacağını ifade etti.

Kurtulmuş,''Burada asırlardır beraber kardeşçe yaşamış akraba olan iki farklı halkın arasına 25 yıldır fitne sokulmuş, küresel terör siyaseti ve onun odakları bir kirli oyun oynuyorlar. Biz bu kirli oyunu bozmak istiyoruz” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...