NTV

Kuş Cenneti'nde foto safari

Anadolu Ajansı

Türkiye

Nallıhan Kuş Cenneti'nde, 30 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında ''3. Foto Safari'' gerçekleştirilecek.

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı'ndan (TÜKÇEV) yapılan yazılı açıklamada, gittikçe azalan yaban hayvanlarını korumak ve avcılığın fotoğraf ile yapılmasını özendirmek amacıyla Nallıhan Kuş Cenneti'nde ''Fotoğraf Avcıları Rastgele'' adıyla 3. Foto Safari'nin düzenleneceği belirtildi.

Fotoğraf yarışmasının yapılacağı Ankara'ya en yakın mesafedeki Nallıhan Kuş Cenneti'nde 200'e yakın kuş türünün bulunduğu kaydedilen açıklamada, bu yerin ayrıca görsel açıdan üstün bir peyzaj güzelliği de sunduğu bildirildi.

Sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli eko sistemlere sahip olan kuş cennetinin, pek çok türün beslenip barınmasına fırsat verdiği belirtilen açıklamada, ''Soyu tehlikede bulunan Kara Leylek Türkiye'de en çok burada görülmektedir. Türkiye'deki 6 balıkçıl türünün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, bülbül başta olmak üzere 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gökkuzgun gibi türler en çok rastlanan kuşlardır. Nesli tehlikede bulunan birçok tür burada görülmektedir. Gökdoğan'ın Türkiye'de 30 üreme yerinden biri buradadır'' ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, ''3. Foto Safari'' yarışmasının 30 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da Nallıhan Kuş Cenneti Gözlem Evi'nde yapılacak törenle başlayacağı ve 1 Temmuz Pazar günü sona ereceği kaydedildi.

TÜKÇEV'in koordinatörlüğünde yürütülen yarışmanın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma Vakfı tarafından desteklendiği, yarışmaya ayrıca Nallıhan Kaymakamlığı ile Nallıhan yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarının da katkı sağlayacağı aktarıldı.

Açıklamada, yarışmada dereceye giren 50 fotoğraf için çeşitli ödüller verileceği bildirildi.

TÜKÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Aslan, Nallıhan Kuş Cenneti'nin, İç Anadolu'nun en önemli sulak alanlarından birisi olduğunu belirterek, ''İstanbul ve Çanakkale boğazlarından gelen ülkemizdeki iki göç yolundan birinin üstünde bulunan bu alan, ilkbahar ve sonbaharda göç eden kuşların beslenmeleri, dinlenmeleri, barınmaları ve bazı türlerin üremeleri için uğrak yeridir'' değerlendirmesinde bulundu.

Aslan, bu görsel şöleni fotoğraflamak ve görerek yaşamak isteyen doğa severleri Nallıhan Kuş Cenneti'nde yapılacak Foto Safari'ye beklediklerini, buna ilişkin geniş bilginin ''www.tukcev.org.tr'' internet adresinden alınabileceğini ifade etti.