"Kuşçular" toplanıyor

Türkiye ve dünyada nesli tehlike altında olan kuşlar ile göçmen kuşların neslinin devamı için yürütülen çalışmalar, İzmir'de düzenlenecek konferansta ele alınacak.

26.07.2011 - 11:10

"Kuşçular" toplanıyor

''13. Türkiye Kuş Konferansı''  ''Sınır Tanımayan Kuşlar, Sınır Aşan Sorunlar'' ana temasıyla 28-30 Ekim tarihinde İzmir'de düzenlenecek.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Kuş Gözlem Topluğu ve Doğa Derneği işbirliğiyle düzenlenecek konferansta, nesli tehlike altında olan türler başta olmak üzere göçmen kuşların neslinin devamı için yürütülen uluslararası çabalar ve yapılacaklar tartışılacak.

Dünyada nesli tükenmek üzere olan 190 kuş türüyle, Türkiye'de yaşayan ve neslinin korunması için uluslararası işbirliklerinin kurulduğu türler hakkında görüş alışverişinin yapılacağı konferansta, ayrıca kuş gözlemciliğinin yaygınlaşması, kuşlarla ilgili araştırma ve koruma çalışmalarının desteklenmesi hedefleniyor.Kuş gözlemcileri, araştırmacıları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla kamu kurumlarından katılımın beklendiği konferansta, sulak alanların önemi, göçmen kuşların göç yollarında karşılaştığı sorunlar, nesli tükenmekte olan türlere yönelik yapılanlar ile Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapılan kuş türlerinin sayımlarına yönelik bilgiler paylaşılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...