Kuşçular üçüncü köprüye karşı

İstanbul'daki kuş gözlemcileri üçüncü köprünün yapılmasına karşı çıktılar...

Haberler 19.05.2010 - 11:08

Kuşçular üçüncü köprüye karşı

İstanbul Kuş Göz Topluluğu, İstanbul Boğazı üzerine yapılacak 3. köprü ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

İstanbul Boğazı üzerinden yapılacak 3. köprünün güzergahı Garipçe-Poyrazköy olarak açıklandı. Köprünün yapılacağı yer İstanbul'un akciğer, İstanbullu'nun yeşil alanı ve boğazın incisidir. Burada aynı zamanda dünya üzerinde ancak birkaç yerde gözlenebilen olağanüstü bir doğa olayı gerçekleşir.

Her yı 300 bin leylek, 150 bin yırtıcı ve binlerce ötücü kuş İstanbul Boğazı'ndan göç ederler. Bu nedenle İstanbul Boğazı dünya üzerindeki en önemli göç noktalarındandır. Bu kuşların en çok görüldüğü kısım Boğazın yeşil kalmış kuzey kısımlarıdır. Bu ormanlarda binlerce göç yorgunu kuş dinlenir, beslenir ve göçe devam etmek üzere enerji depolar. Tıpkı bir arabanın benzin istasyonunda tankını doldurması gibi...

Üçüncü köprünün bu güzergahta yapılmasına karşıyız. Boğazın kuyez yakaları bir doğal park olmalıdır. İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu, 2006 yılından beri "Boğaz Kuş Göçü"nü takip ediyor. Bu yılki çalışmamızı ise www.ikgt.org sitesinden canlı izleyebilirsiniz. Siz de mutlaka Sarıyer- Garipçe yoluna gelin ve Mart-Mayıs arasında bir gün bize katılarak bu inanılmaz doğa olayına tanık olun.

Burası köprü olursa şehir buraya ilerleyecektir. Bu durumda gökdelenler ve kulelerle dolu beton bir orman oluşacaktır. Kuşlar artık daha yüksekten uçmaya zorlanacak, bir kısmı da bu yolculuğu yapamayacaktır. Ormanların yokolmasıyla dinlenecekleri yerler de kalmayacaktır.

İstanbul'da bu muhteşem doğa alanının hep kalmasını istiyor bu nedenle üçüncü köprüye karşı çıkıyoruz...

Sayfa Yükleniyor...