Kuşlar için "gönüllü" aranıyor

Aras ve Kuyucuk Kuş Halkalama İstasyonları ilkbahar 2011 gönüllülerini bekliyor...

Haberler 28.12.2010 - 14:21

Kuşlar için "gönüllü" aranıyor

Kuzey Doğa Derneği'nden bir çağrı var:Sevgili kuşçular ve doğaseverler,

KuzeyDoğa Derneği olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da ilkbahar ve sonbahar aylarında Kars ve Iğdır illerinde yapmış olduğumuz kuş halkalama çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Aras ve Kuyucuk istasyonda halkalama çalışmalarımız bu ilkbahar 15 Mart – 31 Mayıs tarihleri arasında olacaktır. Bu 2,5 aylık sürede kuş halkalama istasyonlarımızda gönüllü olarak çalışmak isteyenleri Kars ve Iğdır’a bekliyoruz.

Minimum katılma süresi 15 gündür. Kars’a geliş ve gidiş masrafları kendilerine aittir. İstasyonlarımızda tüm gönüllülerin yeme, içme, konaklama, Kars-Kuyucuk, Kars-Tuzluca ulaşımları tarafımızdan sağlanacaktır.

Aras istasyonda konaklama köy içinde Tuzluca Kaymakamlığı tarafından bize tahsis edilen 5 yatak kapasiteli, alaturka tuvaletli, 24 saat duş imkânı olan (elektrikli şofben) köy konukevi binasında yapılacaktır. Halkalama istasyonuna sadece 250 metre uzaklıktadır. Yemekler ise gönüllüler tarafından hazırlanacaktır. Yiyecek ve kullanım için erzak KuzeyDoğa Derneği tarafından sağlanmaktadır.Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin lisanslı halkacıları... Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin lisanslı halkacıları...

Kuyucuk istasyonda konaklama köy içinde Kars valiliği tarafından bize tahsis edilen 6 yatak kapasiteli, alafranga tuvaletli, 24 saat duş imkânı olan (elektrikli şofben) eski öğretmen lojmanında ve göl kenarında bulunan 4 yatak kapasiteli küçük kulübede yapılacaktır.

Yemekler gönüllüler tarafından hazırlanacaktır. Yiyecek ve kullanım için erzak KuzeyDoğa Derneği tarafından sağlanmaktadır.

Kuyucuk Gölü rakım olarak daha yüksek (1627 m) olduğundan uyku tulumu, içlik, bol çorap ve kalın giyecekler getirmeniz sizin yararınıza olacaktır.Çalışmalar lider halkacı tarafından yönetilecek ve gönüllüler ağların saat başı düzenli kontrolü, kuşların ağlardan toplanması, halkalama merkezine getirilmesi, deftere kaydedilmesi, halkalanan kuşlara oryantasyon deneylerinin yapılması, kuşlardan bit ve akar örneklerinin alınması, halkalama işlemi bittikten sonra tekrar doğaya salınması, yemeklerin hazırlanması ve genel düzen/temizlik gibi konularda sorumlu olacaklardır. Gönüllülerin İngilizce bilmesi tercih sebebidir.

Kuş halkalama, arabalara verilen plakalara benzer bir yöntem... Kuş halkalama, arabalara verilen plakalara benzer bir yöntem...

Burada yapılan çalışmalar arazi biyolojisi, ornitolojisi, ekoloji ve doğa koruma konularına yönelik olup, biyoloji öğrencileri başta olmak üzere birçok katılımcı için eşsiz bir tecrübe sağlamaktadır. İleride bu konularda kariyer yapmak isteyenler için önemli bir temel teşkil eder. Katılımcılar, gönüllülüklerinin sonunda Kafkas Üniversitesi ve Utah Üniversitesi hocaları tarafından imzalanan katılım sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

Bunun dışında istasyonlarımızda öğle uykusu çekebilir,  kitap okuyabilir, kuş gözlemlemeye çıkabilir, mantar toplayabilir, yakala-bırak şeklinde olduğu sürece Aras nehrinde balık tutabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilir, ilkbahar kuş göçünü seyredebilir, at binebilir, köylülerle takılabilir, diğer halkacı ve gönüllülerle çeşitli oyunlar oynayabilirler. 2007 yılından bugüne istasyonlarımızda 17 farklı ülkeden 159 gönüllümüz (tam liste) olmuştur. Bazı gönüllülerimizin çalışmalarımızla ilgili izlenimlerini buradan okuyabilirsiniz.

Belirtilen tarihler arasında en az 15 gün süreyle istasyonlarımızda gönüllülük yapmak isteyen üniversite öğrencileri, kuşçular, doğaseverler başvuru formumuzu doldurup bize gönderebilirler.

İstasyonlardaki kapasite ve ihtiyaç durumuna göre KuzeyDoğa Derneği, gönüllüleri istasyonlar arası değiştirme hakkını saklı tutar.

Sayfa Yükleniyor...