Kuşlar kuluçkada

Avrupa Konseyi'nin sulak alanların en iyi korunduğu yerlere verdiği ''A'' sınıfı diplomaya sahip olan Bandırma Kuş Cenneti Milli Parkı'nda kuluçka dönemi yaşanıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.05.2009 - 07:20

Kuşlar kuluçkada

BANDIRMA  -Bandırma Kaymakamı Salih Keser, Balıkesir'in Bandırma ve Manyas ilçeleri sınırlarında bulunan, her yıl yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği milli parkta  gazetecileri ağırladı.

Kuş cennetini gezen gazetecilere bilgi veren, milli parkta kuşların sayımından sorumlu Mustafa Özbek, parkta kuluçka dönemi yaşandığını, Afrika'dan gelen binlerce kuşun bölgede kuluçkaya yattığını söyledi.

Kuşların kuluçka döneminin yaklaşık bir ay sürdüğünü belirten Özbek, kuluçkadan çıkan yavruların yaklaşık 3,5 ayda yetişkin duruma geldiğini bildirdi.

Bandırma Kaymakamı Salih Keser de milli parktaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Bandırma Kuş Cenneti Milli Parkı'nda farklı dönemlerde 266 tür kuşun barındığını ifade ederek, şunları kaydetti:''Milli parkımız Asya, Avrupa ve Afrika'dan gelen göçmen kuşların uğrak yeri konumunda. Burada üreme, dinlenme, beslenme ve konaklama amacıyla gelen binlerce kuş bulunuyor. Bu yıl yağışların normalin üzerinde olması nedeniyle cennette su düzeyi ideal durumda. 12 ay süreyle ziyarete açık olan kuş cennetinin ziyaretçi sayısının artması için çalışmalarımız sürüyor.''

Kuş cenneti alanına daha önce çürüyen ağaçların yerine dikilen 40 bin adet aksöğüdün büyümesine bağlı olarak kuşların yuvalarında da artış görüldüğüne dikkati çeken Keser, kuş cennetinde 16.92 metre olan su düzeyinin mevsim normallerinde seyrettiğini, yağışların bol olduğu dönemde su düzeyinin 17.56 metreye kadar ulaştığını bildirdi.

1976 yılından bu yana 5'er yıllık periyotlar halinde Avrupa Konseyi ''A'' sınıfı diploması yenilenen Bandırma Kuş Cenneti Milli Parkı'nın diploma süresi 2011 yılında doluyor.

Milli parkta şu anda tepeli pelikan, gri balıkçıl, karabatak, küçük karabatak, gece balıkçılı, ala balıkçıl, sığır balıkçılı, küçük beyaz balıkçıl, küçük balaban, tepeli dalgıç, çeltikçi, kaşıkçı, yalı çapkını, ibibik, sarı kuyruk,, gri kuyruk, karabaşlı, kiraz kuşu, sarı asman, arı kuşu, mavi kuskun, guguk kuşu, yeşilbaş ördek, elmabaş ördek, çıkrıkçı ördek, yeşil bacak ördek, beyaz karınlı düdükçül, beyaz saz bülbülü, çulha kuşu, saz tavuğu, yalı çapkını ve bir çift kuğu bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...