Kuşlar "nükleer atık" oldu...

Greenpeace Akdeniz'in direktörü Dr. Uygar Özesmi, "Gezegen'in geleceği" adlı radyo programında nükleer atık haline gelen kuşlara dikkat çekiyor...

20.10.2009 - 11:34

Kuşlar "nükleer atık" oldu...

Açık Radyo'da yayınlanan "Gezegenin geleceği" adlı programda Dr. Uygar Özesmi nükleer atık haline gelen kuşlarla ilgili şunları anlatıyor:

"İngiltere Sellafield nükleer santralinde, keskin nişancılar tarafından, bu güne kadar kaç kuş öldürüldüğünü santralde çalışanlar kolayca söyleyebilir.

Yapmaları gereken tek şey bodrum katına inip devasa soğutucularda kaç kuş olduğunu saymak. Bu kuşların keskin nişancılar tarafından vurulmasının sebebi Sellafield’ın sularında yüzerek radyoaktif hale gelmeleri.

Kuşlar atılamıyor çünkü nükleer atık olarak sınıflandırılıyorlar. Üstelik Sellafield’da üretilen tehlikeli çamurun temizlenebilmesi için robotlar kullanılıyor, çünkü bu temizlik için insan göndermenin imkanı yok. Bu robotların kullanıldığı tek yer ise Sellafield değil. İngiltere’de birçok nükleer santralde çamurlar böyle temizleniyor. Sonrasında robotlara neler oluyor acaba? Onlar da radyoaktif mi oluyor, onları temizlemek için de başka robotlar mı gerekecek? Bu sonu gelmez bir hikaye…"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...